Relive the 2014 USATF Outdoor Track & Field Championships!
Presented by The Pacific Association/USATF and the Sacramento Sports Commission
HELPFUL LINKS
NEWS
Updated July 8, 2014
- Links to Videos of Championships Action
- Spectacular Slide Show of Championships Action from Sacramento Sports Commission Photographer Bryan Patrick
- Capitol Shot Put Men’s Final; Entire Event
- Capitol Shot Put Women’s Final
- News 10 Interview with Michelle Carter
- FloTrack Results and Interviews
- Bernard Lagat 5,000m Win
- Conley/Hasay 10,000m Battle
- Galen Rupp’s 10,0000m Win
- Huddle takes on Rowbury for the 5,000m Win
- Highlights of Men’s and Women’s 100m. Michael Rodgers and Tianna Bartoletta win.
- 2014 USA Track & Field Outdoor Championships Overview
- Day 2 Report from KCRA News
- Is Sac on Track for more Track & Field? by Alice Voisin, courtesy of the Sacramento Bee
- Day 5: Tarmoh finally earns 200 meter title. by Mark Winitz
- Is Sac back on track for more events? courtesy of the Sacramento Bee
- Kori Carter wins first national title in 400-meter hurdles courtesy of the Sacramento Bee
- Sacramento Bee Final News & Notes featuring PA’s Stephanie Brown Trafton’s Return to Competition
- Day 5 News & Notes courtesy of the Sacramento Bee
- Photo Galleries courtesy of the Sacramento Bee
- Day 4: Day Four Yields Solid Performances at 2014 USA Track & Field Outdoor Championships. by Mark Winitz
- Day 4 News courtesy of the Sacramento Bee
- Day 3: Huddle and Rowbury Wage Memorable Duel for 5,000 meter crown. by Mark Winitz
- Golden West Invitational Results
- Echo Summit Dedication Press coverage
- KCRA Video: “Paying tribute to Olympic heroes in Echo Summit”
- Mountain Democrat: “Protest duo at documentary showing”
- Tahoe Daily Tribune: “Olympians return to Echo Summit”
- USATF News: “1968 Olympians Return to Echo Summit”
- Day 2: Conley and Rupp Garner 10,000 meter Titles. by Mark Winitz
- Kim Conley wins W10,000m: Press Release from John Schumacher
- Juniors Star in Decathlon on Day 2: Press Release from Fred Baer
- Michelle Carter at the Capitol Shot Put from Joe Davis, Sacramento Bee
- Day 1 – Capitol Shot Put: In Depth Article by Mark Winitz
- Pacific Association Athletes Competing at the US Outdoor TF Championships List
- Californians Competing at the US Outdoor TF Championships List (courtesy of Mark Winitz)
- Sacramento Bee’s very helpful Guide to 2014 USA Track & Field Outdoor Championships
- Event schedule for the US Outdoor TF Championships is posted: Check it out!
- Event schedule for the US Outdoor TF Championships is posted: Check it out!
- Local favorite Kim Conley will compete in the 10,000m. Run the Billy Mills 10K (7 pm, 6/26) and then stay to cheer her on! Entry to the Billy Mills 10K includes a ticket for the Nationals June 26 events.
- Echo Summit Track Dedication to be held the morning of June 27. Press Release
- “Capitol Shot” will kick off Championships… at the State Capitol on June 25! Read more.
- 2-Day TF Champs Tickets Are Now Available
- TF Outdoor Champs to host Billy Mills 10K on June 26, 7 pm, before the TF Champs 10,000m event. Entry includes TF Champs ticket!
- 55th Annual Golden West Invitational will be held in conjunction with National Outdoor TF Championships on Saturday, June 28.
- Click HERE for online ticket sales.
- Tickets are available!
- Official USATF Press Release
- FloTrack.com Report
- KCRA News Report
- Sacramento Bee Report
► PA/USATF World Masters Athletics Day 4 Roundup
World Masters Athletics Day 4 Roundup
by Bob Burns
Link to All WMA Articles and Photos
Kevin Morning, far right, on his way to a M55 bronze medal in the 100m Sprint.
Liz Palmer had the faster start, Joy Upshaw the stronger finish. The end result Saturday was a one-two finish by the Pacific Association standouts at the World Masters Athletics Championships.
Add in a silver medal from Aaron Thigpen and a bronze from Kevin Morning in other age-group finals, and it was a banner evening for PA/USATF sprinters.
In the women’s 50-54 final of the 100 meters, Palmer blasted out of the blocks to an early lead before Upshaw overtook her in the final 30 meters en route to a clear win in 12.95 seconds.
Palmer, a Folsom resident competing in her first WMA Outdoor Championships, won the silver medal in 13.09 with Nicole Alexis of France third in 13.22. The times were hindered by a headwind of 1.5 meters per second.
“I don’t care what the time was,” Upshaw said. “I just concentrated on staying relaxed and not tightening up. It felt very smooth. It’s a great feeling.”
Upshaw won the W45 long jump at the 2007 WMA Outdoor Championships in Italy but was injured two years later in Finland. The Lafayette resident will also compete in the 80-meter hurdles and long jump in Sacramento and should add to her medal cache.
Palmer and Upshaw will renew their rivalry in Saturday’s 80-meter hurdles. Palmer said she has been hindered this summer by tendonitis and has a tough time running two rounds in one day, as was the case with Saturday’s 100-meter semifinals and final.
“It’s the best race I could have put together,” Palmer said. “I could look at is if I had a gold medal in my grasp and slip away, or I could be happy with a silver medal at worlds. I’m pleased.”
Moments before Upshaw’s emotional win, Kevin Morning, a 55-year-old sprinter from Roseville who won a sprint double at the 2001 WMA Championships in Australia, sprinted his way back onto the medal podium.
In Saturday’s M55 100 final, Morning finished third in 12.02 behind U.S. teammates Oscar Peyton (11.89) and Damien Leake (12.01).
“My back was a little tight, but I’m pleased with my performance,” Morning said.
In the M45 100 meters, Thigpen, a Brentwood resident, took what appeared to be an insurmountable lead in the first three-fourths of the race. But Italy’s Mauro Graziano sprinted past with a furious rush to win, 11.29 to 11.38.
For the crowd of approximately 2,000 watching the sprint finals, the highlight came in the men’s 50 race. Willie Gault, the former Olympic sprinter and Super Bowl champion with the Chicago Bears, won by more than sixth-tenths of a second in 10.96, close to his M50 world record of 10.88.
Gault’s winning time was faster than any recorded by the winners of the M45, M40 and M35 finals.
While the sprinters commanded most of the attention in Saturday’s evening session, there were several other notable performances by PA/USATF athletes throughout the day.
In the M45 triple jump, Dmitry Piterman of Oakland claimed the gold medal with a winning leap of 45-61⁄2. Piterman’s best effort came in the fifth round.
In other PA/USATF highlights from Saturday’s WMA Championships:
- Kathy Craft of Santa Cruz won a bronze medal in the W40 pole vault with a clearance of 9-8.
- Richard Noble of Alameda placed third in the M70 shot put with a best toss of 42-01⁄2.
- Joan Stratton of Zephyr Cove, Nev., placed fourth in the W55 discus.
- Michael Ostrom of Walnut Creek finished fourth in the M45 hammer.
- Hans Schmid from Greenbrae finished fifth in the M70 5,000 meters, won by New Zealand’s Ron Robertson in a world-record time of 18:15.53. Schmid clocked 19:56.35.
Competition resumes Monday following the first of two off days on Sunday. The WMA Championships began July 6 and continue through July 17 at five venues in Sacramento.
For complete results and meet schedule, see wma2011.com.
► 2010 USATF Junior Olympics Track & Field Championships
NATIONAL USATFJUNIOR OLYMPICTRACK & FIELD CHAMPIONSHIPSare coming to Sacramento! Here is your opportunity to compete against top Track & Field athletes
|
How to qualify for the National Junior Olympics T&F Championships:
- Find the association of USA Track & Field for your area by visiting this link.
- Join your area’s USA Track & Field association.
- Compete in your association’s Junior Olympic Championship meet in order to advance to the regional qualifying meet.
Advancing to the 2010 National TRACK & FIELD Championships*
- Your local association’s Junior Olympic Track & Field Championship is held in late June. The top 8 individuals in each age division qualify to advance to the regional championship.
- The regional championship is held in mid-July. The top 3 individuals in each age division qualify to advance to the National Junior Olympic Track & Field Championships.
- The 2010 National Junior Olympic Track & Field Championships will be held July 27-Aug. 1, 2010 in Sacramento, California.
* Important notice for Pacific Association athletes: since this national championship meet is held in the Pacific Assocation, you are required to compete only in the Pacific Association Junior Olympic Championship meet to advance to the national championship meet.
For More Information
Read this Information and FAQ document about USATF Junior Olympic competitions.
Visit these USATF regional associations:
PA/USATF.org: the Pacific Association Web site (the host association for both Championships) with:
- 2010 National USATF Junior Olympic Track & Field Championships information.
- Visit the Pacific Association Youth page for youth meet results, stories, schedules and more!
SCAUSATF.org: The Southern California USATF Association Web site
SDUSATF.org: the San Diego Association USATF Web site
Central-California.org: the Central California USATF Association Web site
USATF.org: the national association’s Web site
► 2010 Youth Results
2010 Youth Results Home
Contacts
2011 Pacific Association Youth Track and Field Schedule
Check back frequently for updates.
Updated 1/06/11
DATE DAY(S) MEET NAME, CONTACT PERSON LOCATION MORE MEET INFO RESULTS Feb. 12 Saturday Learn By Doing Track and Field Clinic
Lee Webb (510) 304-7172 [email protected] James Logan High School, Union City Mar. 5 Saturday Acorn Relays All Comer Track and Field Meet
Darrell Hampton (510) 774-9701 [email protected] Berkeley High School, Berkeley Meet Info Mar. 12 Saturday EOYDC All Comer Track and Field Meet
FinishLynx/HyTek Training
Maria Castillo (510) 612-6219 [email protected] Laney J C Oakland Meet Info Results Mar. 19 Saturday BYE WEEK Mar. 26 Saturday BYE WEEK Apr. 2 Saturday East Palo Alto Greyhounds Sectional Track and Field Meet
Eric Stuart 510-812-6703 [email protected] Newark Memorial High School, Newark, CA Meet Info
Registration Results Apr. 9 Saturday East Bay Heat Track Club All Comers Meet
Traevon Williams (510) 368-0168 [email protected] McClymonds High School, Oakland Meet Info Apr. 16 Saturday C A Track Club Invitational
Aliya Dibrell (510) 220-4721 [email protected] Skyline High School, Oakland Meet Info
Registration Results Apr. 23 Saturday Phenom Elite Sectional Track and Field Meet
Jeanetta Aldridge (209) 594-2000 [email protected] A.A. Alonzo Stagg High School, Stockton Meet Info
Registration Apr. 30 – May. 1 Saturday-Sunday Stockton Saints Track Club Invitational
Alicia Kirton-Loung (209) 922-4503 [email protected] Bear Creek High School, Stockton Meet Info
Registration May. 7 Saturday Mission Valley Track Club Invitational
Lee Webb (510) 304-7172 [email protected] James Logan High School, Union City Meet Info May. 7 Saturday California Relays
Darrell Hampton 510 774-9701 [email protected] Sacramento May. 14-15 Saturday-Sunday 3M Track Club Invitational
Will Pittman (510) 581-4428 [email protected] James Logan High School, Union City Meet Info
Registration May. 21-22 Saturday-Sunday Hercules Running Rebels & Top Pacers Track Club Invitational
James Moore (510) 367-0420 [email protected] Contra Costa J C, San Pablo May. 29 Saturday BYE WEEK Jun 4 Saturday Distance Runners, Race Walkers and Field Events Carnival
Tony Williams (510) 206-5403 [email protected] Granada High School, Livermore Jun. 3-4 Friday-Saturday CIF High School State Meet Buchanan High School Fresno Jun. 11-12 Saturday – Sunday Pacific Association Youth Championships (PAC)
Pope Powell (510) 861-5398 [email protected]
Joanne Slaton-Camargo (510) 632-8004 [email protected]
Logan High School Union City Meet Info Jun. 18-19 Saturday – Sunday Region 14 Multi Event Championships – Top 2 meet qualifiers advance to the JO Nationals in Wichita, Kansas
Bob Shor (707) 539-6787 [email protected]
Maria Castillo (707) 648-3423 [email protected] Granada High School, Livermore Jun. 24-26 Friday – Sunday Junior Olympic Championships
► PAUSATF OFFICIAL’S GEAR DESCRIPTION
NBN – PA/USATF OFFICIAL’S GEAR DESCRIPTION
Order Form, Prices, Pictures (PDF)
Available to T&F officials in the Pacific Association
Jackets and Polo’s have “new” Certified Official Logo
(Your Name is embroidered free on Right Chest if Requested)
Official’s standard uniform (Navy Jacket; White Polo)
Starter’s standard uniform (Red Jacket; Red Polo)
Navy Hat Band Available for current hat or order new white cap
Some Officials wanted Navy Polo for casual wear – also available
J753 – Port Authority (Old Style) Classic Poplin Jacket: 65/35 poly/cotton shell, mesh body with sleeves lined in nylon for easy on and off; drawstring collar with cord locks. Colors: Red and Navy / Sizes: XS – 6XL
5680 – Augusta (new Style) Taslan Storm Jacket Chill Fleece Lined: Outer shell of heavyweight 100% taslan nylon; body and inside collar lined with 100% polyester Chill Fleece; Sleeves lined with quilted 100% polyester taffeta; center front zipper with inside storm flap; raglan sleeves; inside chest pocket with hook and loop closure; front pockets with exposed zippers; glove loops at cuffs; Heavyweight 1 x 1 rib-knit cuffs and bottom band; water-resistant; machine washable. Colors: Red and Navy / Sizes: S – 4XL
5693 – Augusta Hooded Taslan Jacket Quilt Lined: (New Style longer than 5680) Outer shell of heavyweight 100% taslan nylon; body, sleeves and hood lined with quilted 100% polyester taffeta; center front zipper with inside storm flap; raglan sleeves; inside chest pocket with hook and loop closure; front pockets with exposed zippers; elastic cuffs with adjustable hook and loop tab fastener; open bottom with elastic drawcord and cordlock; water-resistant; machine washable. Colors: Red and Navy / Sizes: S – 4XL
K420P – Port Authority Pique Knit Polo with Pocket (Unisex): 7-ounce heavyweight pique, 100% ring spun combed cotton, garment washed; welt collar and cuffs; double-needle stitched; side vents; locker patch; horn tone buttons; Colors: White and Red / Sizes: XS – 6XL
5095 – Augusta Men Wicking Mesh Polo: 100% polyester wicking closed hole mesh; wicks moisture away from the body; heat sealed label; matching rib-knit collar; topstitched shoulders and armholes; set-in sleeves; box-stitched placket; three matching buttons with cross stitching; double-needle hemmed sleeves and bottom; Colors: White, Red, Navy / Sizes: S – 3XL
5097 – Augusta Women Wicking Mesh Polo: Ladies fit; 100% polyester wicking closed hole mesh; wicks moisture away from the body; heat sealed label; matching rib-knit collar; topstitched shoulders and armholes; set-in sleeves; box-stitched placket; three matching buttons with cross stitching; double-needle hemmed sleeves and bottom; Colors: White, Red, Navy / Sizes: S – 3XL
6277 – Flexfit Cap: 63% Poly, 34% Cotton, 3% Spandex; Structured, Low-Profile, Six-Panel, Pre-curved Visor, Sewn Eyelets; Colors: White, Red, Navy / Sizes: S-M (6 ¾” – 71/4”); L-XL (7 1/8” – 7 5/8)
TGC (SN) O16 – Nissin Poplin Golf Cap with Plastic Adjustable Snap: 100% cotton twill fabric; 5 panel with half moon stay; Color: White Only / Size: One Size Fit Most
SK Hat Band 9920 – 2 ¼” solid band forms a continuous loop perfect for decoration; slides easily over crown of hat; Color: Navy Only with USATF Pacific Logo Embroidery
Straw Hat PG81 – Peter Grimm Straw with Underbrim, Khaki Only
► 2010 USATF Junior Olympics Track & Field Championships coming to Sacramento!
2010 NATIONAL USATF JUNIOR OLYMPIC TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS are coming to Sacramento!
Here is your opportunity to compete against top Track & Field athletes
from around the U.S. in your age division!
July 27-August 1, 2010 • Sacramento, CA
How to qualify for the National Junior Olympics T&F Championships:
- Find the association of USA Track & Field for your area by visiting this link.
- Join your area’s USA Track & Field association.
- Compete in your association’s Junior Olympic Championship meet in order to advance to the regional qualifying meet.
Advancing to the 2010 National TRACK & FIELD Championships*
- Your local association’s Junior Olympic Track & Field Championship is held in late June. The top 8 individuals in each age division qualify to advance to the regional championship.
- The regional championship is held in mid-July. The top 3 individuals in each age division qualify to advance to the National Junior Olympic Track & Field Championships.
- The 2010 National Junior Olympic Track & Field Championships will be held July 27-Aug. 1, 2010 in Sacramento, California.
* Important notice for Pacific Association athletes: since this national championship meet is held in the Pacific Assocation, you are required to compete only in the Pacific Association Junior Olympic Championship meet to advance to the national championship meet.
For More Information
Read this Information and FAQ document about USATF Junior Olympic competitions.
Visit these USATF regional associations:
PA/USATF.org: the Pacific Association Web site (the host association for both Championships) with:
- 2010 National USATF Junior Olympic Track & Field Championships information.
- Visit the Pacific Association Youth page for youth meet results, stories, schedules and more!
SCAUSATF.org: The Southern California USATF Association Web site
SDUSATF.org: the San Diego Association USATF Web site
Central-California.org: the Central California USATF Association Web site
USATF.org: the national association’s Web site
_qacct=”p-72cL-7RSrrmhE”;quantserve(); var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”); document.write(unescape(“%3Cscript src='” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”)); var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-2651783-1”); pageTracker._initData(); pageTracker._trackPageview();
► 2009 Pacific Association Junior Olympic Region 16 Cross country
Pacific Association Championship Meet
HY-TEK's Meet Manager Region 16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event
Event 1 3k Run CC Bantam Girl Bantam Girls
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bounds, Julia Pleasanton Heat 11:57.90 1
2 Bowen, Rylee Santa Rosa Express 12:41.05
3 Hill, Talley 16 San Luis Dis 12:45.10
4 Sosa, Blanca 16 Silver State 13:01.98
5 Woodward, Jaxin 16 Full Stride 13:16.03
6 Friedman, Marielle 16 Santa Cruz T 13:26.22
7 Carmelich, Sierra 16 Full Stride 13:37.54
8 LeDuff, Ailey 16 American cany 13:42.82
9 Denoue, Claudia 16 Palo Alto Li 13:49.38
10 Corda, Meredith Pleasanton Heat 13:52.89 2
11 Meehan, Elizabeth unattached 13:54.55
12 Bowen, Kate Santa Rosa Express 13:56.31
13 Meehan, Emma unattached 13:58.63
14 Cummins, Erin 16 Roseville PA 14:01.88 3
15 Tang, Katherine Pleasanton Heat 14:18.20 4
16 Stoner-Nicolosi, Sarah 16 Santa Cruz T 14:18.82
17 Agustin, Ava 16 Roseville PA 14:20.59 5
18 Richard, Lily unattached 14:29.71
19 Petersen, Emma Pleasanton Heat 14:38.01 6
20 Perez, Emily 16 Castro Valle 14:44.19
21 Perez, Kiana 16 Roseville PA 14:54.01 7
22 Barragan, Annaka 16 Buffalo Chip 16:11.76
23 Barragan, Maya 16 Buffalo Chip 16:35.95
24 Alexander, Lauren 16 Roseville PA 16:41.59 8
25 Gurarie, Rachel Pleasanton Heat 17:12.99 9
26 Arechiga, Melane 16 Roseville PA 17:18.30 10
27 Weitzel, McKenna 16 Roseville PA 17:55.15 11
28 Vasquez, Isabella 16 Buffalo Chip 19:53.02
29 Moren, Cerah unattached 21:15.00
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Pleasanton Heat 22 1 2 4 6 9
Total Time: 1:11:59.99
Average: 14:24.00
2 Roseville Pal Express Tra 33 3 5 7 8 10 11
Total Time: 1:17:16.37
Average: 15:27.28
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 2 3k Run CC Bantam Boy Bantam Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Richard, Reed unattached 11:29.16 2 Hill, Gavin 16 Castro Valle 11:32.64 3 Sokol, Alexander Pleasanton Heat 11:33.10 1 4 Vredenburgh, Derek 16 Roseville PA 11:35.32 2 5 Falls, Timothy Pleasanton Heat 11:52.33 3 6 Slaney, Kent 16 Palo Alto Li 11:56.35 7 Bayliss, Ryan 16 Roseville PA 12:02.71 4 8 Reynolds, Sampson Pleasanton Heat 12:10.44 5 9 Decker, Dustin Pleasanton Heat 12:12.19 6 10 Velez, Charlie unattached 12:14.46 11 Gomez, Jason Lsi Sprint 12:27.11 12 Tomlinson, Joel unattached 12:29.91 13 Feldkamp, Jason Pleasanton Heat 12:32.89 7 14 Blake, Daniel 16 Los Gatos AA 12:33.65 15 Seto, Noah Pleasanton Heat 12:36.11 8 16 Olszewski, Joshua unattached 12:42.83 17 Gouveia, Jeffrey Modoc Braves 12:52.70 18 Martinez, Zacharias 16 Marin WavesT 12:53.75 19 Mcbride, Leo RF United 13:04.67 20 Halderman, Jackson 16 Santa Cruz T 13:10.09 21 Reil, Zachary unattached 13:19.57 22 Haataja, Skyler 16 Palo Alto Li 13:22.89 23 Dickenson, Miguel Pleasanton Heat 13:24.55 9 24 Greiner, Adam 16 Silver State 13:31.59 10 25 Mellick, Austin 16 Roseville PA 13:33.55 11 26 Dahlgren, Benjamin Pleasanton Heat 13:43.95 12 27 Geredes, Jared 16 Los Gatos AA 13:45.25 28 Worthen, Miles 16 Roseville PA 13:45.63 13 29 Burnett, Ayden unattached 14:10.59 30 Clay, Nicholas 16 Roseville PA 14:14.98 14 31 Ainer, Leon 16 Castro Valle 14:25.06 32 Lewis, Cameron 16 Silver State 14:32.43 15 33 Fraticelli, Joey Pleasanton Heat 14:33.10 34 Dairaghi, Gregor 16 Palo Alto Li 14:48.42 35 Ainer, Dasch 16 Castro Valle 14:54.14 36 Agustin, Russell 16 Roseville PA 14:56.04 16 37 Nasr, Tarek 16 Palo Alto Li 15:03.19 38 Wood, Matthew 16 Silver State 15:03.87 17 39 Lee, Kurtis Umoja TC 15:15.11 40 Kent, Nathan 16 Roseville PA 15:16.36 18 41 Miller, Ben 16 Silver State 15:18.46 19 42 Yoshinaga, George unattached 15:33.04 43 Ranalla, Blake 16 Silver State 15:36.65 20 44 Nehoran, Roy unattached 17:01.36 45 Gomez, Gabriel Lsi Sprint 17:15.99 46 Seto, Matt Pleasanton Heat 17:24.61 47 Duncan, Mark 16 Asics Aggie 18:31.45 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pleasanton Heat 22 1 3 5 6 7 8 9 12 Total Time: 1:00:20.95 Average: 12:04.19 2 Roseville Pal Express Tra 44 2 4 11 13 14 16 18 Total Time: 1:05:12.19 Average: 13:02.44 3 Silver State Striders 81 10 15 17 19 20 Total Time: 1:14:03.00 Average: 14:48.60
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 3 3k Run CC Midget Girl Midget Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Bayliss, Christine 16 Roseville PA 11:04.43 1 2 Pigg, Chloe 16 Roseville PA 11:15.53 2 3 Velez, Eleanor unattached 11:55.16 4 Vides, Jocelyn 16 Silver State 12:01.15 5 Keil, Ellen unattached 12:06.36 6 Adams, Lindsey unattached 12:20.15 7 orders, mary unattached 12:21.96 8 Green, Michelle Pleasanton Heat 12:22.76 3 9 Rinne, Gabrielle unattached 12:23.79 10 Storms, Jenna 16 Pacific Unit 12:24.57 11 James, Megan 16 Pacific Unit 12:31.47 12 Castanon, Lauren 16 Buffalo Chip 12:32.11 13 Lee, Pricilla Umoja TC 12:35.28 4 14 Arroyo, Maribel Above The Grade 12:37.95 15 LaBadie, Jourdyn 16 Silver State 12:39.97 16 Calderon, Cristina unattached 12:41.24 17 Eklem, Kaitlyn Pleasanton Heat 12:46.02 5 18 Casazza, Mia 16 Silver State 12:51.60 19 Smith, Dariya unattached 12:55.16 20 Bessolo, Nina 16 Castro Valle 12:57.56 21 Hinkston, Maya unattached 12:58.71 22 Whatford, Tatum unattached 13:03.78 23 Lowrey, Emily Modoc Braves 13:17.05 6 24 Chai, XinNi unattached 13:24.87 25 White, Delaney Santa Rosa Express 13:25.77 26 Keukenkamp, Femke 16 Roseville PA 13:34.62 7 27 Chicoine, Francesca Pleasanton Heat 13:35.89 8 28 Michaels, Kylie 16 Roseville PA 13:50.38 9 29 Worthen, Chase 16 Roseville PA 13:52.32 10 30 Kiles, Franny City Track 13:54.86 31 Norton, Kerry unattached 13:59.22 32 Rowles, Premila 16 Cupertino Pr 14:01.77 33 Murphy, Madeleine Pleasanton Heat 14:08.02 11 34 Derner, Elizabeth Modoc Braves 14:08.94 12 35 Vernot, Hannah Pleasanton Heat 14:09.42 13 36 McPeek, Haley Modoc Braves 14:10.05 14 37 Fraticelli, Kathleen Pleasanton Heat 14:17.83 15 38 Nash, Caleece 16 Palo Alto Li 14:21.36 39 Barragan, Cassandra 16 Buffalo Chip 14:28.26 40 Kubel, Heather 16 Silver State 14:47.48 41 Cohen, Cyntha Modoc Braves 15:08.22 16 42 Esparza, Erica Umoja TC 15:12.40 17 43 Nehoran, Effie unattached 15:22.61 44 Pirritano, Antigone Umoja TC 15:24.53 18 45 Knoch, Melissa Modoc Braves 15:31.58 19 46 Geremew, Alexandria Umoja TC 15:34.89 20 47 Maechler, Madeline 16 Asics Aggie 15:45.26 48 Mould, Jessica 16 Diablo Valle 15:53.46 49 Williams, Mikaela Umoja TC 15:55.03 21 50 Vickerman, Mattee Modoc Braves 18:10.80 22 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Roseville Pal Express Tra 29 1 2 7 9 10 Total Time: 1:03:37.28 Average: 12:43.46 2 Pleasanton Heat 40 3 5 8 11 13 15 Total Time: 1:07:02.11 Average: 13:24.43 3 Modoc Braves 67 6 12 14 16 19 22 Total Time: 1:12:15.84 Average: 14:27.17 4 Umoja TC 80 4 17 18 20 21 Total Time: 1:14:42.13 Average: 14:56.43
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 4 3k Run CC Midget Boy Midget Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Blake, Samuel 16 Los Gatos AA 10:40.90 1 2 Sum, Steven 16 Los Gatos AA 10:44.19 2 3 Avila, Ricardo unattached 10:54.28 4 Zaeske, Benjamin Pleasanton Heat B 10:59.12 3 5 Sartor, Andrew Pleasanton Heat 11:01.26 4 6 Schlachte, Peter Pleasanton Heat B 11:09.94 5 7 Warring, Kahale Pleasanton Heat B 11:13.85 6 8 Tang, Daniel Pleasanton Heat 11:15.56 7 9 Dunne, Michael Pleasanton Heat 11:17.41 8 10 LaBadie, Mason 16 Silver State 11:22.45 9 11 Dobrowski, Andrew 16 Silver State 11:26.91 10 12 Moller, Anthony 16 Los Gatos AA 11:35.93 11 13 Haderle, Ben 16 Los Gatos AA 11:43.21 12 14 Lopez, Sebastian 16 Silver State 11:43.67 13 15 Taggart, Logan 16 Roseville PA 11:46.20 14 16 Mogensen, Brent 16 Los Gatos AA 11:48.42 15 17 Greiner, Jacob 16 Silver State 11:50.13 16 18 King, Alexander 16 Diablo Valle 11:51.03 19 Lachman, Spencer 16 Roseville PA 11:53.38 17 20 Mulholland, Patrick 16 Roseville PA 11:59.70 18 21 Harmon, Jonmichael unattached 12:17.68 22 Hardy, Romain Pleasanton Heat 12:23.99 19 23 Galbraith, Liam Santa Rosa Express 12:34.47 24 Coumou, Nicholas Pleasanton Heat B 12:41.72 20 25 May, Ryan Pleasanton Heat B 12:44.29 21 26 Cutter, Sergey 16 Santa Cruz T 12:44.85 27 Schwager, Mitchell 16 Los Gatos AA 12:48.91 22 28 Weitzel, Owen 16 Roseville PA 12:50.43 23 29 Frisbie, David 16 Roseville PA 12:58.86 24 30 Karam, Spencer 16 Silver State 13:00.23 25 31 Hitchcock, Christopher 16 Castro Valle 13:03.81 32 Harris, Jackson 16 Asics Aggie 13:10.72 33 Edelson, Dylan Pleasanton Heat 13:11.67 26 34 Mellick, Andrew 16 Roseville PA 13:12.25 27 35 Hayes, Stuart 16 Silver State 13:18.01 28 36 Mandudzo, Dennis 16 Palo Alto Li 13:19.53 37 Stuertz, Ian 16 Diablo Valle 13:50.26 38 Carson, Grant 16 Palo Alto Li 13:50.93 39 Odone, Patrick 16 Full Stride 14:01.45 40 Baiocchi, Beau 16 Santa Cruz T 14:03.79 41 Agustin, Rodolfo James 16 Roseville PA 14:04.89 29 42 Velazquez, Miguel 16 Santa Cruz T 14:09.74 43 Fang, Justin 16 Palo Alto Li 14:43.94 44 Galves, Johnston 16 Asics Aggie 15:17.04 45 Poroli, Alex 16 Asics Aggie 15:18.06 46 Gurarie, Benjamin Pleasanton Heat B 15:29.60 30 47 Kozak, Jared Pleasanton Heat 16:02.50 31 48 Seto, Jacob Pleasanton Heat 16:02.80 32 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Los Gatos AA Track Club 41 1 2 11 12 15 22 Total Time: 56:32.65 Average: 11:18.53 2 Pleasanton Heat B 55 3 5 6 20 21 30 Total Time: 58:48.92 Average: 11:45.79 3 Pleasanton Heat 64 4 7 8 19 26 31 32 Total Time: 59:09.89 Average: 11:49.98 4 Silver State Striders 73 9 10 13 16 25 28 Total Time: 59:23.39 Average: 11:52.68 5 Roseville Pal Express Tra 96 14 17 18 23 24 27 29 Total Time: 1:01:28.57 Average: 12:17.72
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 5 4k Run CC Youth Girl Youth Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Carroll, Clare 16 Roseville PA 14:38.44 1 2 Garcia, Karlie Buffalo Chips B 14:43.15 2 3 Hartley, Sophie 16 Diablo Valle 15:10.17 3 4 Katz, Danielle 16 Los Gatos AA 15:52.11 4 5 Smith, Samantha Buffalo Chips B 15:54.66 5 6 Sorensen, Nicolette 16 Diablo Valle 15:55.00 6 7 Maxwell, Julia unattached 15:55.97 8 Schmitt, Kellie Buffalo Chips B 16:03.82 7 9 Wood, Meagan 16 Silver State 16:08.75 8 10 Lindsey, Madisen 16 Los Gatos AA 16:12.70 9 11 Hollshwandner, Amy 16 Diablo Valle 16:14.01 10 12 Okino, Mei-Lin RF United 16:14.71 13 Perrin, Sarah 16 Mission Vall 16:17.08 14 Miller, Claire Buffalo Chips B 16:20.38 11 15 Martinez, Kristina unattached 16:26.01 16 Nivinski, Danielle 16 Roseville PA 16:27.06 12 17 Morgan, Jennifer Buffalo Chips B 16:27.50 13 18 Flora, Skyler unattached 16:28.12 19 Wenzel, Megan 16 Diablo Valle 16:29.16 14 20 Friedman, Selena 16 Santa Cruz T 16:32.31 21 Wells, Jerriann 16 Buffalo Chip 16:34.77 15 22 Drozdoff, Alexandra 16 Silver State 16:38.84 16 23 Pouquette, Michelle 16 Los Gatos AA 16:39.35 17 24 Klas, Allison Buffalo Chips B 16:40.16 18 25 Collins, Kelly 16 Diablo Valle 16:42.31 19 26 Emrick, Reaghan 16 Roseville PA 16:43.49 20 27 Cleveland, Kylie Umoja TC 16:44.15 28 Daley, Cassidy Buffalo Chips B 16:44.50 21 29 May, Autum 16 Pacific Unit 16:47.27 30 Compton, Kandace 16 Buffalo Chip 17:01.45 22 31 Agustin, Amihan 16 Roseville PA 17:02.29 23 32 Webb, Kylee 16 Roseville PA 17:05.44 24 33 Kennedy, Haley 16 Silver State 17:10.30 25 34 Gonzalez, Hannah unattached 17:13.92 35 Aguilar, Sydne 16 San Luis Dis 17:24.80 36 Feldkamp, Ashley 16 Diablo Valle 17:28.12 26 37 DiNinni, Carliana Buffalo Chips B 17:34.65 27 38 Torres, Karina 16 San Luis Dis 17:36.49 39 Hansen, Shyla 16 Buffalo Chip 17:38.47 28 40 Schmidt, Hannah 16 Buffalo Chip 17:41.06 29 41 Bayliss, Allison 16 Roseville PA 17:46.23 30 42 Gonzalez, Michelle 16 Roseville PA 17:46.74 31 43 Seamans, Mattie unattached 17:48.13 44 Mills, MacKenzie 16 Buffalo Chip 17:49.01 32 45 Brown, Jillian 16 Buffalo Chip 17:49.46 33 46 Esparza, Monique Umoja TC 17:55.42 47 Martinez, Karina unattached 17:57.46 48 Shlee, Lauren unattached 18:00.21 49 Hoeven, Emily 16 Diablo Valle 18:02.98 34 50 WulfsbergGesmundo, Safir unattached 18:04.56 51 Geredes, Sydney 16 Los Gatos AA 18:07.61 35 52 Stephens, Jane unattached 18:11.51 53 Mabourakh, Michayla 16 Asics Aggie 18:19.28 54 Mitchell, Sierra 16 Omega Youth 18:22.13 55 Noordam, Jeanine 16 Los Gatos AA 18:26.85 36 56 Amaral, Vanessa 16 Mission Vall 18:28.42 57 Serrao, Taylor 16 Silver State 18:29.05 37 58 Gottlieb, Bridget unattached 18:36.76 59 Hall, Megan Buffalo Chips B 18:40.54 60 Moro, Katie 16 Diablo Valle 19:04.85 38 61 McCarthy, Shona 16 Diablo Valle 19:07.72 62 Casazza, Gio 16 Silver State 19:16.50 39 63 WulfsbergGesmundo, Isabe unattached 19:16.80 64 Rose, Taylor 16 Buffalo Chip 19:28.65 40 65 Dreymann, Emma 16 Palo Alto Li 19:55.97 66 Simmen, Sydney 16 Buffalo Chip 19:56.65 41 67 Joerger, Kylie 16 Roseville PA 20:55.40 42 68 Hickey, Danaka Team Olympians 22:26.31 69 Greiner, Rachel 16 Silver State 22:42.26 43 70 Coleman, Havana Umoja TC 27:00.78 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips B 38 2 5 7 11 13 18 21 27 Total Time: 1:19:29.51 Average: 15:53.91 2 Diablo Valley Track & Fie 52 3 6 10 14 19 26 34 38 Total Time: 1:20:30.65 Average: 16:06.13 3 Roseville Pal Express Tra 80 1 12 20 23 24 30 31 42 Total Time: 1:21:56.72 Average: 16:23.35 4 Los Gatos AA Track Club 101 4 9 17 35 36 Total Time: 1:25:18.62 Average: 17:03.73 5 Silver State Striders 125 8 16 25 37 39 43 Total Time: 1:27:43.44 Average: 17:32.69 6 Buffalo Chips Running Clu 126 15 22 28 29 32 33 40 41 Total Time: 1:26:44.76 Average: 17:20.96
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 6 4k Run CC Youth Boy Youth Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Poteracke, Kevin Santa Rosa Express 13:29.42 2 Faulkner, Adler Pleasanton Heat 13:59.32 1 3 Arias-Sheridan, Gabriel Pleasanton Heat 14:00.42 2 4 Cudworth, Spencer unattached 14:02.14 5 Petersen, Nolan Pleasanton Heat 14:03.91 3 6 O'Shea, Tim Pleasanton Heat B 14:04.81 4 7 Goltra, Aidan Pleasanton Heat B 14:06.83 5 8 Sargent, Brynn Pleasanton Heat B 14:07.57 6 9 Avilla, Bradford Pleasanton Heat B 14:08.63 7 10 Aylward, Sean Pleasanton Heat 14:13.70 8 11 Stephens, Trevor unattached 14:14.23 12 Liantono, Giorgio 16 Silver Bulle 14:21.67 13 McCarthy, Connor Pleasanton Heat 14:23.21 9 14 Schlachte, Jacob Pleasanton Heat B 14:25.72 10 15 Gow, Daniel Pleasanton Heat 14:29.69 11 16 Powless, Neilson 16 Roseville PA 14:30.79 12 17 Martin, Tristyn 16 Roseville PA 14:37.09 13 18 Garduno, Caesar 16 Silver State 14:38.61 14 19 Dewald, John 16 Silver State 14:40.59 15 20 Kinney, James 16 Marin WavesT 14:41.03 21 Jordan, Evan unattached 14:43.25 22 Oberriter, Noah unattached 14:47.79 23 Osgood, Mason unattached 14:48.40 24 Guinnip, Taylor 16 Roseville PA 14:59.01 16 25 Garbutt, Dylan unattached 15:02.35 26 Hodgens, Ryan 16 Roseville PA 15:11.99 17 27 Garcia, Benjamin unattached 15:13.34 28 Norton, Harley 16 Asics Aggie 15:14.33 18 29 Schermerhorn, Austin 16 Silver State 15:16.73 19 30 Whitman, Matthew Pleasanton Heat B 15:19.30 20 31 May, Malachi 16 Pacific Unit 15:21.69 32 Novich, Simon Pamakid Runners 15:25.51 33 Mcbride, Max RF United 15:29.62 34 Lahr, Jake unattached 15:30.41 35 Hanford, William 16 Los Gatos AA 15:39.28 36 Gray, Ryan 16 Asics Aggie 15:47.25 21 37 Cordero, Tyler 16 Asics Aggie 15:47.74 22 38 Luney, Christopher unattached 15:48.44 39 Nishihara, Taiki 16 Silver State 15:50.37 23 40 Coulson, Ben 16 Silver State 15:51.02 24 41 Nichols, John 16 San Luis Dis 15:58.99 42 Horton, Reed unattached 15:59.49 43 Colaco, Ryan Pleasanton Heat B 16:01.35 25 44 Hurwitt, Peter 16 Asics Aggie 16:03.23 26 45 Galves, Anthony 16 Asics Aggie 16:04.61 27 46 Jacobson, Grant 16 Cupertino Pr 16:05.75 47 Zeiss, Paul 16 Roseville PA 16:08.77 28 48 Lemke, Adrian 16 Los Gatos AA 16:11.76 49 Klaeser, Reed 16 Roseville PA 16:13.05 29 50 Rossi, Tyler 16 Asics Aggie 16:19.19 30 51 Lopez, Jose Above The Grade 16:23.27 52 Beston, Zachary Pleasanton Heat 16:23.67 31 53 Cummins, Steven 16 Roseville PA 16:30.58 32 54 Hayes, Nathan 16 Silver State 16:37.66 33 55 Bell, Aaron 16 Mission Vall 16:40.20 56 Duncan, David 16 Asics Aggie 16:44.39 34 57 Lara, Raymundo Above The Grade 17:20.22 58 Holborn-Welsh, Dylan Team Analysis 17:31.91 59 Taggart, Austin 16 Roseville PA 17:43.99 35 60 Vernot, Andre Pleasanton Heat 17:54.40 36 61 Cervania, Bradley 16 Pacific Unit 18:04.20 62 Acord, Aaron 16 Pacific Unit 18:14.50 63 Zamanian, Charles 16 Diablo Valle 18:27.72 64 Brouwer, Johan unattached 18:41.02 65 Revolinsky, Jonathan 16 Asics Aggie 19:16.07 37 66 Nehoran, Barry unattached 20:29.27 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pleasanton Heat 23 1 2 3 8 9 11 31 36 Total Time: 1:10:40.56 Average: 14:08.12 2 Pleasanton Heat B 32 4 5 6 7 10 20 25 Total Time: 1:10:53.56 Average: 14:10.72 3 Roseville Pal Express Tra 86 12 13 16 17 28 29 32 35 Total Time: 1:15:27.65 Average: 15:05.53 4 Silver State Striders 95 14 15 19 23 24 33 Total Time: 1:16:17.32 Average: 15:15.47 5 Asics Aggie Running Club 114 18 21 22 26 27 30 34 37 Total Time: 1:18:57.16 Average: 15:47.44
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 7 5k Run CC Inter. Girl Intermediate Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 McIntyre, Shelby Buffalo Chips B 19:04.07 1 2 Petersen, Jessie RF United 19:29.03 3 Ankhelyi, Madeleine Buffalo Chips B 19:29.48 2 4 Freeman, Emma Buffalo Chips B 19:30.10 3 5 Storms, Corissa 16 Pacific Unit 19:37.82 4 6 Rosas-Willett, April Buffalo Chips B 19:45.33 5 7 Zeitler, Kiley Pleasanton Heat 19:47.38 8 Ralstin, Samantha Buffalo chip D 19:53.00 6 9 Dimits, Natalie Pleasanton Heat 19:54.02 10 Powless, Shayna Buffalo chip D 19:54.88 7 11 Mitchell, Breanne Buffalo Chips B 19:55.85 8 12 Mendez, Marissa Buffalo Chips B 19:59.24 9 13 Atkins, Kody 16 Pacific Unit 20:02.27 10 14 Heflin, Tiffany Buffalo chip D 20:03.52 11 15 Shonnard, April 16 Silver State 20:06.57 12 16 Baumann, Montana Pleasanton Heat 20:07.02 17 Camacho, Savannah 16 San Luis Dis 20:07.67 18 Hold, LeeAnn 16 Buffalo Chip 20:19.86 13 19 Kroll, Haley 16 Pacific Unit 20:20.58 14 20 Rasmussen, Stephanie 16 Pacific Unit 20:25.57 15 21 Romo, Stephanie Buffalo chip D 20:29.70 16 22 Goyette, Maxine Buffalo Chips B 20:33.07 17 23 DeVriend, Ashley Buffalo Chip C 20:37.52 18 24 Hook, Kaley Above The Grade 20:48.77 25 Ruppenthal, Brooke Buffalo chip D 20:49.05 19 26 Chhotu, Nyralee Buffalo chip D 20:50.22 20 27 Chen, Shelby Buffalo Chip C 21:00.41 21 28 Blake, Abigail 16 Los Gatos AA 21:00.91 29 Putman, Brittney Buffalo chip D 21:01.70 22 30 Silveira, Ashley Buffalo Chip C 21:06.11 23 31 Maron, Sarah 16 Pacific Unit 21:07.11 24 32 Schell, Morgan 16 Pacific Unit 21:10.91 25 33 Williams, Alyssa 16 Silver State 21:12.20 26 34 Bercier, Kelli Buffalo chip D 21:12.65 27 35 Dyer, Camille 16 Buffalo Chip 21:14.47 28 36 Shearer, Megan RF United 21:16.87 37 Sosa, Erika 16 Silver State 21:19.32 29 38 Herrera, Monica 16 Silver State 21:20.00 30 39 Devitt-Payne, Caitlin Buffalo Chip C 21:26.76 31 40 Diaz, Jessica 16 Buffalo Chip 21:33.53 32 41 Campbell, Leah 16 Buffalo Chip 21:38.19 33 42 Kennedy, Sierra Buffalo Chip C 21:39.32 34 43 Walker, Haley 16 Asics Aggie 21:42.83 44 Costa, Amanda 16 Pacific Unit 21:43.97 35 45 Young, Alexandra 16 Santa Cruz T 21:44.92 46 Vollmer, Shelby 16 Buffalo Chip 21:47.79 36 47 Smith, Kira Buffalo Chip C 21:59.40 37 48 Ploshay, Linsey 16 Los Gatos AA 22:01.75 49 Alioto, Katie unattached 22:03.68 50 Acosta, Brittany 16 Silver State 22:15.62 38 51 Lackner, Kimberly 16 Buffalo Chip 22:43.18 39 52 Frazier, Susan 16 Buffalo Chip 22:58.40 40 53 Garduno, Alexis 16 Silver State 23:19.91 41 54 Dennis, Savannah 16 Silver State 24:03.34 42 55 Gordon, Chelsea 16 Silver State 24:11.95 43 56 Salcedo, Ashley 16 Silver State 24:47.17 57 Kersten, Jessica 16 Buffalo Chip 24:53.05 44 58 Provencal, Ridgely 16 Buffalo Chip 25:00.34 59 Baha, Ronah unattached 25:04.49 60 Herrera, Gloria 16 Silver State 26:18.41 61 Aguilar, Briegan 16 Asics Aggie 26:43.11 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips B 19 1 2 3 5 8 9 17 Total Time: 1:37:44.83 Average: 19:32.97 2 Buffalo chip D 59 6 7 11 16 19 20 22 27 Total Time: 1:41:10.15 Average: 20:14.03 3 Pacific United Track Club 67 4 10 14 15 24 25 35 Total Time: 1:41:33.35 Average: 20:18.67 4 Buffalo Chip C 127 18 21 23 31 34 37 Total Time: 1:45:50.12 Average: 21:10.03 5 Silver State Striders 135 12 26 29 30 38 41 42 43 Total Time: 1:46:13.71 Average: 21:14.75 6 Buffalo Chips Running Clu 142 13 28 32 33 36 39 40 44 Total Time: 1:46:33.84 Average: 21:18.77
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 8 5k Run CC Inter. Boy Intermediate Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Williams, Nathanael unattached 16:49.33 2 Sorensen, Tyler Pleasanton Heat 16:56.29 1 3 Hawkins, Mitch 16 Asics Aggie 17:01.30 2 4 Keukenkamp, Jeroen 16 Buffalo Chip 17:04.91 3 5 Ruppenthal, Mathew Riley 16 Asics Aggie 17:11.21 4 6 Cardenas, Jordan 16 Asics Aggie 17:13.52 5 7 Bolt, Christopher 16 Asics Aggie 17:19.03 6 8 Reyen, Chet RF United 17:19.99 7 9 Bunk, Benjamin RF United 17:21.17 8 10 Deuel, Parker Pleasanton Heat 17:24.50 9 11 McDermott, Anthony unattached 17:26.19 12 Paddeck, Nathan 16 Buffalo Chip 17:28.18 10 13 Ott, Alex Pleasanton Heat 17:31.01 11 14 Sullivan, Thomas 16 Asics Aggie 17:34.48 12 15 Cobourn, Andrew unattached 17:34.97 16 Pearce, Ryan Pleasanton Heat 17:36.46 13 17 Dietler-Bennion, James 16 Buffalo Chip 17:37.48 14 18 Kinney, Ryan Pleasanton Heat 17:41.23 15 19 McKenzie, Pierce RF United 17:41.71 16 20 Finch, Frank Team Olympians 17:45.34 21 Baumann, Nicco Pleasanton Heat 17:46.92 17 22 Pedro, Christian RF United 17:50.15 18 23 Wieman, John Paul Above The Grade 17:51.87 24 Stalun, Jeffrey RF United 17:56.02 19 25 Tonkyn, Nolan unattached 18:00.65 26 DeVries, Matthew Pleasanton Heat 18:02.35 20 27 Speno, zach 16 Buffalo Chip 18:03.24 21 28 Heatherington, Donald RF United 18:13.29 22 29 Lerude, Griffin unattached 18:16.86 30 Baxter, Evan 16 Buffalo Chip 18:21.96 23 31 McKinney, Phelan 16 Buffalo Chip 18:23.75 24 32 Jones, Spencer 16 Asics Aggie 18:24.26 25 33 Hu, Tom 16 Mission Vall 18:34.64 34 Johnson, Nathanael unattached 18:41.56 35 Rossi, Nathan 16 Asics Aggie 18:41.79 26 36 Campos, David unattached 18:52.57 37 Gutierrez, Cory 16 Asics Aggie 18:58.55 27 38 Richards, Evan 16 Silver State 19:09.76 39 schoenfeld, Ryan unattached 19:11.25 40 Honjas, Cameron unattached 19:14.51 41 Espinoza, Abraham 16 Mission Vall 19:17.50 42 Aliff, Colton 16 Asics Aggie 19:19.17 43 Yee, Michael 16 Mission Vall 19:32.72 44 Soik, Joe 16 Asics Aggie 19:36.64 45 Ward, Joseph 16 Silver State 20:08.15 46 Dickson, Colyn RF United 20:25.86 28 47 Surovell, Elliot RF United 20:59.22 29 48 Soon, Brendan Team Analysis 21:19.07 49 Dieter, Garrett unattached 21:26.77 50 Schmidt, Edward 16 Buffalo Chip 22:39.91 30 51 Nehoran, Dave unattached 22:59.26 52 Harris, David unattached 24:22.94 53 Decker, Matthew 16 Roseville PA 28:57.30 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Asics Aggie Running Club 29 2 4 5 6 12 25 26 27 Total Time: 1:26:19.54 Average: 17:15.91 2 Pleasanton Heat 49 1 9 11 13 15 17 20 Total Time: 1:27:09.49 Average: 17:25.90 3 RF United 68 7 8 16 18 19 22 28 29 Total Time: 1:28:09.04 Average: 17:37.81 4 Buffalo Chips Running Clu 71 3 10 14 21 23 24 30 Total Time: 1:28:35.77 Average: 17:43.16
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 9 5k Run CC Young Women Young Women ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Devine, Theresa 16 Buffalo Chip 19:09.03 1 2 Smith, Kelsey 16 Buffalo Chip 19:33.86 2 3 Kirsch, Demerey unattached 19:34.62 4 Mowry, Michelle Buffalo Chips B 19:35.71 3 5 Mcfarren, Katherine 16 Buffalo Chip 19:51.80 4 6 Zavesky, Christine Buffalo Chips B 19:57.83 5 7 Rankin, Holly 16 Pacific Unit 20:02.69 8 Fisher, Rebecca Buffalo Chips B 20:05.43 6 9 Bowlus, Christine 16 Buffalo Chip 20:36.06 7 10 Scott, Hayley 16 Buffalo Chip 20:36.35 8 11 Lewis, Breanna 16 Buffalo Chip 20:36.66 9 12 Lozoya, Kristine 16 Buffalo Chip 20:37.02 10 13 Teaford, Hilary Buffalo Chips B 20:46.96 11 14 Brandt, Sarah 16 Pacific Unit 20:53.59 15 Preciado, Anna unattached 21:02.26 16 Howard, Sara 16 Asics Aggie 21:05.26 12 17 Webster, Ellie unattached 21:12.42 18 Barker, Abby RF United 21:27.74 19 May, Maureen Buffalo Chips B 22:07.23 13 20 Skalet, Jessica Buffalo Chips B 22:07.60 14 21 Hood, Alissa Buffalo Chips B 22:07.99 15 22 Hawkins, Samantha 16 Asics Aggie 23:14.34 16 23 Copley, Melissa 16 Asics Aggie 23:16.74 17 24 Rossi, Kayla 16 Asics Aggie 23:59.18 18 25 Hurwitt, Kaitlyn 16 Asics Aggie 24:30.54 19 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips Running Clu 22 1 2 4 7 8 9 10 Total Time: 1:39:47.10 Average: 19:57.42 2 Buffalo Chips B 38 3 5 6 11 13 14 15 Total Time: 1:42:33.16 Average: 20:30.64 3 Asics Aggie Running Club 82 12 16 17 18 19 Total Time: 1:56:06.06 Average: 23:13.22
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 10 5k Run CC Young Men Young Men ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Heck, Benjamin RF United 16:20.20 1 2 Hull, Geoffrey unattached 16:42.55 3 Akonlehadjeh, Amjed unattached 16:45.47 4 Young, Michael 16 Santa Cruz T 16:46.16 5 Dunagan, Cary 16 Asics Aggie 16:55.26 2 6 Shaffer, Forrest Santa Rosa Express 16:58.62 7 Cleveland, Tyler Umoja TC 17:09.93 8 Sjoerdsma, Dustin RF United 17:12.95 3 9 Broussard, Kieren 16 Full Stride 17:18.21 10 Lee, Nathaniel RF United 17:28.78 4 11 Mangan, Kevin RF United 17:40.45 5 12 Aguilar, Jonathan unattached 17:50.68 13 Kennedy, Ian 16 Asics Aggie 17:53.21 6 14 Uptain-Villa, Tobias 16 Asics Aggie 17:54.36 7 15 Vanderplas, Andrew Above The Grade 17:56.80 16 Owens, Alex RF United 18:00.13 8 17 Baltazar, Jose 16 Mission Vall 18:00.89 18 Moyle, Brent 16 Silver State 18:03.09 19 Dhaliwal, Kanwarpreet unattached 18:05.28 20 Foshay, Garrett Umoja TC 18:17.07 21 Liantono, Kevin 16 Silver Bulle 19:19.51 22 Enzenberger, Robert 16 Asics Aggie 19:39.54 9 23 Wang, Guangyuan 16 Silver State 20:54.65 24 Duncan, Curtis 16 Asics Aggie 21:49.11 10 25 Maechler, Luke 16 Asics Aggie 22:30.67 11 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 RF United 21 1 3 4 5 8 Total Time: 1:26:42.51 Average: 17:20.51 2 Asics Aggie Running Club 34 2 6 7 9 10 11 Total Time: 1:34:11.48 Average: 18:50.30
► 2009 Junior Olympic Region16 Cross country
Pacific Association Championship Meet HY-TEK’s Meet Manager
Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event
Event 1 3k Run CC Bantam Girl Bantam Girls
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bounds, Julia Pleasanton Heat 11:57.90 1
2 Bowen, Rylee Santa Rosa Express 12:41.05
3 Hill, Talley 16 San Luis Dis 12:45.10
4 Sosa, Blanca 16 Silver State 13:01.98
5 Woodward, Jaxin 16 Full Stride 13:16.03
6 Friedman, Marielle 16 Santa Cruz T 13:26.22
7 Carmelich, Sierra 16 Full Stride 13:37.54
8 LeDuff, Ailey 16 American cany 13:42.82
9 Denoue, Claudia 16 Palo Alto Li 13:49.38
10 Corda, Meredith Pleasanton Heat 13:52.89 2
11 Meehan, Elizabeth unattached 13:54.55
12 Bowen, Kate Santa Rosa Express 13:56.31
13 Meehan, Emma unattached 13:58.63
14 Cummins, Erin 16 Roseville PA 14:01.88 3
15 Tang, Katherine Pleasanton Heat 14:18.20 4
16 Stoner-Nicolosi, Sarah 16 Santa Cruz T 14:18.82
17 Agustin, Ava 16 Roseville PA 14:20.59 5
18 Richard, Lily unattached 14:29.71
19 Petersen, Emma Pleasanton Heat 14:38.01 6
20 Perez, Emily 16 Castro Valle 14:44.19
21 Perez, Kiana 16 Roseville PA 14:54.01 7
22 Barragan, Annaka 16 Buffalo Chip 16:11.76
23 Barragan, Maya 16 Buffalo Chip 16:35.95
24 Alexander, Lauren 16 Roseville PA 16:41.59 8
25 Gurarie, Rachel Pleasanton Heat 17:12.99 9
26 Arechiga, Melane 16 Roseville PA 17:18.30 10
27 Weitzel, McKenna 16 Roseville PA 17:55.15 11
28 Vasquez, Isabella 16 Buffalo Chip 19:53.02
29 Moren, Cerah unattached 21:15.00
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Pleasanton Heat 22 1 2 4 6 9
Total Time: 1:11:59.99
Average: 14:24.00
2 Roseville Pal Express Tra 33 3 5 7 8 10 11
Total Time: 1:17:16.37
Average: 15:27.28
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 2 3k Run CC Bantam Boy Bantam Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Richard, Reed unattached 11:29.16 2 Hill, Gavin 16 Castro Valle 11:32.64 3 Sokol, Alexander Pleasanton Heat 11:33.10 1 4 Vredenburgh, Derek 16 Roseville PA 11:35.32 2 5 Falls, Timothy Pleasanton Heat 11:52.33 3 6 Slaney, Kent 16 Palo Alto Li 11:56.35 7 Bayliss, Ryan 16 Roseville PA 12:02.71 4 8 Reynolds, Sampson Pleasanton Heat 12:10.44 5 9 Decker, Dustin Pleasanton Heat 12:12.19 6 10 Velez, Charlie unattached 12:14.46 11 Gomez, Jason Lsi Sprint 12:27.11 12 Tomlinson, Joel unattached 12:29.91 13 Feldkamp, Jason Pleasanton Heat 12:32.89 7 14 Blake, Daniel 16 Los Gatos AA 12:33.65 15 Seto, Noah Pleasanton Heat 12:36.11 8 16 Olszewski, Joshua unattached 12:42.83 17 Gouveia, Jeffrey Modoc Braves 12:52.70 18 Martinez, Zacharias 16 Marin WavesT 12:53.75 19 Mcbride, Leo RF United 13:04.67 20 Halderman, Jackson 16 Santa Cruz T 13:10.09 21 Reil, Zachary unattached 13:19.57 22 Haataja, Skyler 16 Palo Alto Li 13:22.89 23 Dickenson, Miguel Pleasanton Heat 13:24.55 9 24 Greiner, Adam 16 Silver State 13:31.59 10 25 Mellick, Austin 16 Roseville PA 13:33.55 11 26 Dahlgren, Benjamin Pleasanton Heat 13:43.95 12 27 Geredes, Jared 16 Los Gatos AA 13:45.25 28 Worthen, Miles 16 Roseville PA 13:45.63 13 29 Burnett, Ayden unattached 14:10.59 30 Clay, Nicholas 16 Roseville PA 14:14.98 14 31 Ainer, Leon 16 Castro Valle 14:25.06 32 Lewis, Cameron 16 Silver State 14:32.43 15 33 Fraticelli, Joey Pleasanton Heat 14:33.10 34 Dairaghi, Gregor 16 Palo Alto Li 14:48.42 35 Ainer, Dasch 16 Castro Valle 14:54.14 36 Agustin, Russell 16 Roseville PA 14:56.04 16 37 Nasr, Tarek 16 Palo Alto Li 15:03.19 38 Wood, Matthew 16 Silver State 15:03.87 17 39 Lee, Kurtis Umoja TC 15:15.11 40 Kent, Nathan 16 Roseville PA 15:16.36 18 41 Miller, Ben 16 Silver State 15:18.46 19 42 Yoshinaga, George unattached 15:33.04 43 Ranalla, Blake 16 Silver State 15:36.65 20 44 Nehoran, Roy unattached 17:01.36 45 Gomez, Gabriel Lsi Sprint 17:15.99 46 Seto, Matt Pleasanton Heat 17:24.61 47 Duncan, Mark 16 Asics Aggie 18:31.45 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pleasanton Heat 22 1 3 5 6 7 8 9 12 Total Time: 1:00:20.95 Average: 12:04.19 2 Roseville Pal Express Tra 44 2 4 11 13 14 16 18 Total Time: 1:05:12.19 Average: 13:02.44 3 Silver State Striders 81 10 15 17 19 20 Total Time: 1:14:03.00 Average: 14:48.60
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 3 3k Run CC Midget Girl Midget Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Bayliss, Christine 16 Roseville PA 11:04.43 1 2 Pigg, Chloe 16 Roseville PA 11:15.53 2 3 Velez, Eleanor unattached 11:55.16 4 Vides, Jocelyn 16 Silver State 12:01.15 5 Keil, Ellen unattached 12:06.36 6 Adams, Lindsey unattached 12:20.15 7 orders, mary unattached 12:21.96 8 Green, Michelle Pleasanton Heat 12:22.76 3 9 Rinne, Gabrielle unattached 12:23.79 10 Storms, Jenna 16 Pacific Unit 12:24.57 11 James, Megan 16 Pacific Unit 12:31.47 12 Castanon, Lauren 16 Buffalo Chip 12:32.11 13 Lee, Pricilla Umoja TC 12:35.28 4 14 Arroyo, Maribel Above The Grade 12:37.95 15 LaBadie, Jourdyn 16 Silver State 12:39.97 16 Calderon, Cristina unattached 12:41.24 17 Eklem, Kaitlyn Pleasanton Heat 12:46.02 5 18 Casazza, Mia 16 Silver State 12:51.60 19 Smith, Dariya unattached 12:55.16 20 Bessolo, Nina 16 Castro Valle 12:57.56 21 Hinkston, Maya unattached 12:58.71 22 Whatford, Tatum unattached 13:03.78 23 Lowrey, Emily Modoc Braves 13:17.05 6 24 Chai, XinNi unattached 13:24.87 25 White, Delaney Santa Rosa Express 13:25.77 26 Keukenkamp, Femke 16 Roseville PA 13:34.62 7 27 Chicoine, Francesca Pleasanton Heat 13:35.89 8 28 Michaels, Kylie 16 Roseville PA 13:50.38 9 29 Worthen, Chase 16 Roseville PA 13:52.32 10 30 Kiles, Franny City Track 13:54.86 31 Norton, Kerry unattached 13:59.22 32 Rowles, Premila 16 Cupertino Pr 14:01.77 33 Murphy, Madeleine Pleasanton Heat 14:08.02 11 34 Derner, Elizabeth Modoc Braves 14:08.94 12 35 Vernot, Hannah Pleasanton Heat 14:09.42 13 36 McPeek, Haley Modoc Braves 14:10.05 14 37 Fraticelli, Kathleen Pleasanton Heat 14:17.83 15 38 Nash, Caleece 16 Palo Alto Li 14:21.36 39 Barragan, Cassandra 16 Buffalo Chip 14:28.26 40 Kubel, Heather 16 Silver State 14:47.48 41 Cohen, Cyntha Modoc Braves 15:08.22 16 42 Esparza, Erica Umoja TC 15:12.40 17 43 Nehoran, Effie unattached 15:22.61 44 Pirritano, Antigone Umoja TC 15:24.53 18 45 Knoch, Melissa Modoc Braves 15:31.58 19 46 Geremew, Alexandria Umoja TC 15:34.89 20 47 Maechler, Madeline 16 Asics Aggie 15:45.26 48 Mould, Jessica 16 Diablo Valle 15:53.46 49 Williams, Mikaela Umoja TC 15:55.03 21 50 Vickerman, Mattee Modoc Braves 18:10.80 22 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Roseville Pal Express Tra 29 1 2 7 9 10 Total Time: 1:03:37.28 Average: 12:43.46 2 Pleasanton Heat 40 3 5 8 11 13 15 Total Time: 1:07:02.11 Average: 13:24.43 3 Modoc Braves 67 6 12 14 16 19 22 Total Time: 1:12:15.84 Average: 14:27.17 4 Umoja TC 80 4 17 18 20 21 Total Time: 1:14:42.13 Average: 14:56.43
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 4 3k Run CC Midget Boy Midget Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Blake, Samuel 16 Los Gatos AA 10:40.90 1 2 Sum, Steven 16 Los Gatos AA 10:44.19 2 3 Avila, Ricardo unattached 10:54.28 4 Zaeske, Benjamin Pleasanton Heat B 10:59.12 3 5 Sartor, Andrew Pleasanton Heat 11:01.26 4 6 Schlachte, Peter Pleasanton Heat B 11:09.94 5 7 Warring, Kahale Pleasanton Heat B 11:13.85 6 8 Tang, Daniel Pleasanton Heat 11:15.56 7 9 Dunne, Michael Pleasanton Heat 11:17.41 8 10 LaBadie, Mason 16 Silver State 11:22.45 9 11 Dobrowski, Andrew 16 Silver State 11:26.91 10 12 Moller, Anthony 16 Los Gatos AA 11:35.93 11 13 Haderle, Ben 16 Los Gatos AA 11:43.21 12 14 Lopez, Sebastian 16 Silver State 11:43.67 13 15 Taggart, Logan 16 Roseville PA 11:46.20 14 16 Mogensen, Brent 16 Los Gatos AA 11:48.42 15 17 Greiner, Jacob 16 Silver State 11:50.13 16 18 King, Alexander 16 Diablo Valle 11:51.03 19 Lachman, Spencer 16 Roseville PA 11:53.38 17 20 Mulholland, Patrick 16 Roseville PA 11:59.70 18 21 Harmon, Jonmichael unattached 12:17.68 22 Hardy, Romain Pleasanton Heat 12:23.99 19 23 Galbraith, Liam Santa Rosa Express 12:34.47 24 Coumou, Nicholas Pleasanton Heat B 12:41.72 20 25 May, Ryan Pleasanton Heat B 12:44.29 21 26 Cutter, Sergey 16 Santa Cruz T 12:44.85 27 Schwager, Mitchell 16 Los Gatos AA 12:48.91 22 28 Weitzel, Owen 16 Roseville PA 12:50.43 23 29 Frisbie, David 16 Roseville PA 12:58.86 24 30 Karam, Spencer 16 Silver State 13:00.23 25 31 Hitchcock, Christopher 16 Castro Valle 13:03.81 32 Harris, Jackson 16 Asics Aggie 13:10.72 33 Edelson, Dylan Pleasanton Heat 13:11.67 26 34 Mellick, Andrew 16 Roseville PA 13:12.25 27 35 Hayes, Stuart 16 Silver State 13:18.01 28 36 Mandudzo, Dennis 16 Palo Alto Li 13:19.53 37 Stuertz, Ian 16 Diablo Valle 13:50.26 38 Carson, Grant 16 Palo Alto Li 13:50.93 39 Odone, Patrick 16 Full Stride 14:01.45 40 Baiocchi, Beau 16 Santa Cruz T 14:03.79 41 Agustin, Rodolfo James 16 Roseville PA 14:04.89 29 42 Velazquez, Miguel 16 Santa Cruz T 14:09.74 43 Fang, Justin 16 Palo Alto Li 14:43.94 44 Galves, Johnston 16 Asics Aggie 15:17.04 45 Poroli, Alex 16 Asics Aggie 15:18.06 46 Gurarie, Benjamin Pleasanton Heat B 15:29.60 30 47 Kozak, Jared Pleasanton Heat 16:02.50 31 48 Seto, Jacob Pleasanton Heat 16:02.80 32 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Los Gatos AA Track Club 41 1 2 11 12 15 22 Total Time: 56:32.65 Average: 11:18.53 2 Pleasanton Heat B 55 3 5 6 20 21 30 Total Time: 58:48.92 Average: 11:45.79 3 Pleasanton Heat 64 4 7 8 19 26 31 32 Total Time: 59:09.89 Average: 11:49.98 4 Silver State Striders 73 9 10 13 16 25 28 Total Time: 59:23.39 Average: 11:52.68 5 Roseville Pal Express Tra 96 14 17 18 23 24 27 29 Total Time: 1:01:28.57 Average: 12:17.72
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 5 4k Run CC Youth Girl Youth Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Carroll, Clare 16 Roseville PA 14:38.44 1 2 Garcia, Karlie Buffalo Chips B 14:43.15 2 3 Hartley, Sophie 16 Diablo Valle 15:10.17 3 4 Katz, Danielle 16 Los Gatos AA 15:52.11 4 5 Smith, Samantha Buffalo Chips B 15:54.66 5 6 Sorensen, Nicolette 16 Diablo Valle 15:55.00 6 7 Maxwell, Julia unattached 15:55.97 8 Schmitt, Kellie Buffalo Chips B 16:03.82 7 9 Wood, Meagan 16 Silver State 16:08.75 8 10 Lindsey, Madisen 16 Los Gatos AA 16:12.70 9 11 Hollshwandner, Amy 16 Diablo Valle 16:14.01 10 12 Okino, Mei-Lin RF United 16:14.71 13 Perrin, Sarah 16 Mission Vall 16:17.08 14 Miller, Claire Buffalo Chips B 16:20.38 11 15 Martinez, Kristina unattached 16:26.01 16 Nivinski, Danielle 16 Roseville PA 16:27.06 12 17 Morgan, Jennifer Buffalo Chips B 16:27.50 13 18 Flora, Skyler unattached 16:28.12 19 Wenzel, Megan 16 Diablo Valle 16:29.16 14 20 Friedman, Selena 16 Santa Cruz T 16:32.31 21 Wells, Jerriann 16 Buffalo Chip 16:34.77 15 22 Drozdoff, Alexandra 16 Silver State 16:38.84 16 23 Pouquette, Michelle 16 Los Gatos AA 16:39.35 17 24 Klas, Allison Buffalo Chips B 16:40.16 18 25 Collins, Kelly 16 Diablo Valle 16:42.31 19 26 Emrick, Reaghan 16 Roseville PA 16:43.49 20 27 Cleveland, Kylie Umoja TC 16:44.15 28 Daley, Cassidy Buffalo Chips B 16:44.50 21 29 May, Autum 16 Pacific Unit 16:47.27 30 Compton, Kandace 16 Buffalo Chip 17:01.45 22 31 Agustin, Amihan 16 Roseville PA 17:02.29 23 32 Webb, Kylee 16 Roseville PA 17:05.44 24 33 Kennedy, Haley 16 Silver State 17:10.30 25 34 Gonzalez, Hannah unattached 17:13.92 35 Aguilar, Sydne 16 San Luis Dis 17:24.80 36 Feldkamp, Ashley 16 Diablo Valle 17:28.12 26 37 DiNinni, Carliana Buffalo Chips B 17:34.65 27 38 Torres, Karina 16 San Luis Dis 17:36.49 39 Hansen, Shyla 16 Buffalo Chip 17:38.47 28 40 Schmidt, Hannah 16 Buffalo Chip 17:41.06 29 41 Bayliss, Allison 16 Roseville PA 17:46.23 30 42 Gonzalez, Michelle 16 Roseville PA 17:46.74 31 43 Seamans, Mattie unattached 17:48.13 44 Mills, MacKenzie 16 Buffalo Chip 17:49.01 32 45 Brown, Jillian 16 Buffalo Chip 17:49.46 33 46 Esparza, Monique Umoja TC 17:55.42 47 Martinez, Karina unattached 17:57.46 48 Shlee, Lauren unattached 18:00.21 49 Hoeven, Emily 16 Diablo Valle 18:02.98 34 50 WulfsbergGesmundo, Safir unattached 18:04.56 51 Geredes, Sydney 16 Los Gatos AA 18:07.61 35 52 Stephens, Jane unattached 18:11.51 53 Mabourakh, Michayla 16 Asics Aggie 18:19.28 54 Mitchell, Sierra 16 Omega Youth 18:22.13 55 Noordam, Jeanine 16 Los Gatos AA 18:26.85 36 56 Amaral, Vanessa 16 Mission Vall 18:28.42 57 Serrao, Taylor 16 Silver State 18:29.05 37 58 Gottlieb, Bridget unattached 18:36.76 59 Hall, Megan Buffalo Chips B 18:40.54 60 Moro, Katie 16 Diablo Valle 19:04.85 38 61 McCarthy, Shona 16 Diablo Valle 19:07.72 62 Casazza, Gio 16 Silver State 19:16.50 39 63 WulfsbergGesmundo, Isabe unattached 19:16.80 64 Rose, Taylor 16 Buffalo Chip 19:28.65 40 65 Dreymann, Emma 16 Palo Alto Li 19:55.97 66 Simmen, Sydney 16 Buffalo Chip 19:56.65 41 67 Joerger, Kylie 16 Roseville PA 20:55.40 42 68 Hickey, Danaka Team Olympians 22:26.31 69 Greiner, Rachel 16 Silver State 22:42.26 43 70 Coleman, Havana Umoja TC 27:00.78 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips B 38 2 5 7 11 13 18 21 27 Total Time: 1:19:29.51 Average: 15:53.91 2 Diablo Valley Track & Fie 52 3 6 10 14 19 26 34 38 Total Time: 1:20:30.65 Average: 16:06.13 3 Roseville Pal Express Tra 80 1 12 20 23 24 30 31 42 Total Time: 1:21:56.72 Average: 16:23.35 4 Los Gatos AA Track Club 101 4 9 17 35 36 Total Time: 1:25:18.62 Average: 17:03.73 5 Silver State Striders 125 8 16 25 37 39 43 Total Time: 1:27:43.44 Average: 17:32.69 6 Buffalo Chips Running Clu 126 15 22 28 29 32 33 40 41 Total Time: 1:26:44.76 Average: 17:20.96
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 6 4k Run CC Youth Boy Youth Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Poteracke, Kevin Santa Rosa Express 13:29.42 2 Faulkner, Adler Pleasanton Heat 13:59.32 1 3 Arias-Sheridan, Gabriel Pleasanton Heat 14:00.42 2 4 Cudworth, Spencer unattached 14:02.14 5 Petersen, Nolan Pleasanton Heat 14:03.91 3 6 O'Shea, Tim Pleasanton Heat B 14:04.81 4 7 Goltra, Aidan Pleasanton Heat B 14:06.83 5 8 Sargent, Brynn Pleasanton Heat B 14:07.57 6 9 Avilla, Bradford Pleasanton Heat B 14:08.63 7 10 Aylward, Sean Pleasanton Heat 14:13.70 8 11 Stephens, Trevor unattached 14:14.23 12 Liantono, Giorgio 16 Silver Bulle 14:21.67 13 McCarthy, Connor Pleasanton Heat 14:23.21 9 14 Schlachte, Jacob Pleasanton Heat B 14:25.72 10 15 Gow, Daniel Pleasanton Heat 14:29.69 11 16 Powless, Neilson 16 Roseville PA 14:30.79 12 17 Martin, Tristyn 16 Roseville PA 14:37.09 13 18 Garduno, Caesar 16 Silver State 14:38.61 14 19 Dewald, John 16 Silver State 14:40.59 15 20 Kinney, James 16 Marin WavesT 14:41.03 21 Jordan, Evan unattached 14:43.25 22 Oberriter, Noah unattached 14:47.79 23 Osgood, Mason unattached 14:48.40 24 Guinnip, Taylor 16 Roseville PA 14:59.01 16 25 Garbutt, Dylan unattached 15:02.35 26 Hodgens, Ryan 16 Roseville PA 15:11.99 17 27 Garcia, Benjamin unattached 15:13.34 28 Norton, Harley 16 Asics Aggie 15:14.33 18 29 Schermerhorn, Austin 16 Silver State 15:16.73 19 30 Whitman, Matthew Pleasanton Heat B 15:19.30 20 31 May, Malachi 16 Pacific Unit 15:21.69 32 Novich, Simon Pamakid Runners 15:25.51 33 Mcbride, Max RF United 15:29.62 34 Lahr, Jake unattached 15:30.41 35 Hanford, William 16 Los Gatos AA 15:39.28 36 Gray, Ryan 16 Asics Aggie 15:47.25 21 37 Cordero, Tyler 16 Asics Aggie 15:47.74 22 38 Luney, Christopher unattached 15:48.44 39 Nishihara, Taiki 16 Silver State 15:50.37 23 40 Coulson, Ben 16 Silver State 15:51.02 24 41 Nichols, John 16 San Luis Dis 15:58.99 42 Horton, Reed unattached 15:59.49 43 Colaco, Ryan Pleasanton Heat B 16:01.35 25 44 Hurwitt, Peter 16 Asics Aggie 16:03.23 26 45 Galves, Anthony 16 Asics Aggie 16:04.61 27 46 Jacobson, Grant 16 Cupertino Pr 16:05.75 47 Zeiss, Paul 16 Roseville PA 16:08.77 28 48 Lemke, Adrian 16 Los Gatos AA 16:11.76 49 Klaeser, Reed 16 Roseville PA 16:13.05 29 50 Rossi, Tyler 16 Asics Aggie 16:19.19 30 51 Lopez, Jose Above The Grade 16:23.27 52 Beston, Zachary Pleasanton Heat 16:23.67 31 53 Cummins, Steven 16 Roseville PA 16:30.58 32 54 Hayes, Nathan 16 Silver State 16:37.66 33 55 Bell, Aaron 16 Mission Vall 16:40.20 56 Duncan, David 16 Asics Aggie 16:44.39 34 57 Lara, Raymundo Above The Grade 17:20.22 58 Holborn-Welsh, Dylan Team Analysis 17:31.91 59 Taggart, Austin 16 Roseville PA 17:43.99 35 60 Vernot, Andre Pleasanton Heat 17:54.40 36 61 Cervania, Bradley 16 Pacific Unit 18:04.20 62 Acord, Aaron 16 Pacific Unit 18:14.50 63 Zamanian, Charles 16 Diablo Valle 18:27.72 64 Brouwer, Johan unattached 18:41.02 65 Revolinsky, Jonathan 16 Asics Aggie 19:16.07 37 66 Nehoran, Barry unattached 20:29.27 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Pleasanton Heat 23 1 2 3 8 9 11 31 36 Total Time: 1:10:40.56 Average: 14:08.12 2 Pleasanton Heat B 32 4 5 6 7 10 20 25 Total Time: 1:10:53.56 Average: 14:10.72 3 Roseville Pal Express Tra 86 12 13 16 17 28 29 32 35 Total Time: 1:15:27.65 Average: 15:05.53 4 Silver State Striders 95 14 15 19 23 24 33 Total Time: 1:16:17.32 Average: 15:15.47 5 Asics Aggie Running Club 114 18 21 22 26 27 30 34 37 Total Time: 1:18:57.16 Average: 15:47.44
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 7 5k Run CC Inter. Girl Intermediate Girls ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 McIntyre, Shelby Buffalo Chips B 19:04.07 1 2 Petersen, Jessie RF United 19:29.03 3 Ankhelyi, Madeleine Buffalo Chips B 19:29.48 2 4 Freeman, Emma Buffalo Chips B 19:30.10 3 5 Storms, Corissa 16 Pacific Unit 19:37.82 4 6 Rosas-Willett, April Buffalo Chips B 19:45.33 5 7 Zeitler, Kiley Pleasanton Heat 19:47.38 8 Ralstin, Samantha Buffalo chip D 19:53.00 6 9 Dimits, Natalie Pleasanton Heat 19:54.02 10 Powless, Shayna Buffalo chip D 19:54.88 7 11 Mitchell, Breanne Buffalo Chips B 19:55.85 8 12 Mendez, Marissa Buffalo Chips B 19:59.24 9 13 Atkins, Kody 16 Pacific Unit 20:02.27 10 14 Heflin, Tiffany Buffalo chip D 20:03.52 11 15 Shonnard, April 16 Silver State 20:06.57 12 16 Baumann, Montana Pleasanton Heat 20:07.02 17 Camacho, Savannah 16 San Luis Dis 20:07.67 18 Hold, LeeAnn 16 Buffalo Chip 20:19.86 13 19 Kroll, Haley 16 Pacific Unit 20:20.58 14 20 Rasmussen, Stephanie 16 Pacific Unit 20:25.57 15 21 Romo, Stephanie Buffalo chip D 20:29.70 16 22 Goyette, Maxine Buffalo Chips B 20:33.07 17 23 DeVriend, Ashley Buffalo Chip C 20:37.52 18 24 Hook, Kaley Above The Grade 20:48.77 25 Ruppenthal, Brooke Buffalo chip D 20:49.05 19 26 Chhotu, Nyralee Buffalo chip D 20:50.22 20 27 Chen, Shelby Buffalo Chip C 21:00.41 21 28 Blake, Abigail 16 Los Gatos AA 21:00.91 29 Putman, Brittney Buffalo chip D 21:01.70 22 30 Silveira, Ashley Buffalo Chip C 21:06.11 23 31 Maron, Sarah 16 Pacific Unit 21:07.11 24 32 Schell, Morgan 16 Pacific Unit 21:10.91 25 33 Williams, Alyssa 16 Silver State 21:12.20 26 34 Bercier, Kelli Buffalo chip D 21:12.65 27 35 Dyer, Camille 16 Buffalo Chip 21:14.47 28 36 Shearer, Megan RF United 21:16.87 37 Sosa, Erika 16 Silver State 21:19.32 29 38 Herrera, Monica 16 Silver State 21:20.00 30 39 Devitt-Payne, Caitlin Buffalo Chip C 21:26.76 31 40 Diaz, Jessica 16 Buffalo Chip 21:33.53 32 41 Campbell, Leah 16 Buffalo Chip 21:38.19 33 42 Kennedy, Sierra Buffalo Chip C 21:39.32 34 43 Walker, Haley 16 Asics Aggie 21:42.83 44 Costa, Amanda 16 Pacific Unit 21:43.97 35 45 Young, Alexandra 16 Santa Cruz T 21:44.92 46 Vollmer, Shelby 16 Buffalo Chip 21:47.79 36 47 Smith, Kira Buffalo Chip C 21:59.40 37 48 Ploshay, Linsey 16 Los Gatos AA 22:01.75 49 Alioto, Katie unattached 22:03.68 50 Acosta, Brittany 16 Silver State 22:15.62 38 51 Lackner, Kimberly 16 Buffalo Chip 22:43.18 39 52 Frazier, Susan 16 Buffalo Chip 22:58.40 40 53 Garduno, Alexis 16 Silver State 23:19.91 41 54 Dennis, Savannah 16 Silver State 24:03.34 42 55 Gordon, Chelsea 16 Silver State 24:11.95 43 56 Salcedo, Ashley 16 Silver State 24:47.17 57 Kersten, Jessica 16 Buffalo Chip 24:53.05 44 58 Provencal, Ridgely 16 Buffalo Chip 25:00.34 59 Baha, Ronah unattached 25:04.49 60 Herrera, Gloria 16 Silver State 26:18.41 61 Aguilar, Briegan 16 Asics Aggie 26:43.11 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips B 19 1 2 3 5 8 9 17 Total Time: 1:37:44.83 Average: 19:32.97 2 Buffalo chip D 59 6 7 11 16 19 20 22 27 Total Time: 1:41:10.15 Average: 20:14.03 3 Pacific United Track Club 67 4 10 14 15 24 25 35 Total Time: 1:41:33.35 Average: 20:18.67 4 Buffalo Chip C 127 18 21 23 31 34 37 Total Time: 1:45:50.12 Average: 21:10.03 5 Silver State Striders 135 12 26 29 30 38 41 42 43 Total Time: 1:46:13.71 Average: 21:14.75 6 Buffalo Chips Running Clu 142 13 28 32 33 36 39 40 44 Total Time: 1:46:33.84 Average: 21:18.77
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 8 5k Run CC Inter. Boy Intermediate Boys ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Williams, Nathanael unattached 16:49.33 2 Sorensen, Tyler Pleasanton Heat 16:56.29 1 3 Hawkins, Mitch 16 Asics Aggie 17:01.30 2 4 Keukenkamp, Jeroen 16 Buffalo Chip 17:04.91 3 5 Ruppenthal, Mathew Riley 16 Asics Aggie 17:11.21 4 6 Cardenas, Jordan 16 Asics Aggie 17:13.52 5 7 Bolt, Christopher 16 Asics Aggie 17:19.03 6 8 Reyen, Chet RF United 17:19.99 7 9 Bunk, Benjamin RF United 17:21.17 8 10 Deuel, Parker Pleasanton Heat 17:24.50 9 11 McDermott, Anthony unattached 17:26.19 12 Paddeck, Nathan 16 Buffalo Chip 17:28.18 10 13 Ott, Alex Pleasanton Heat 17:31.01 11 14 Sullivan, Thomas 16 Asics Aggie 17:34.48 12 15 Cobourn, Andrew unattached 17:34.97 16 Pearce, Ryan Pleasanton Heat 17:36.46 13 17 Dietler-Bennion, James 16 Buffalo Chip 17:37.48 14 18 Kinney, Ryan Pleasanton Heat 17:41.23 15 19 McKenzie, Pierce RF United 17:41.71 16 20 Finch, Frank Team Olympians 17:45.34 21 Baumann, Nicco Pleasanton Heat 17:46.92 17 22 Pedro, Christian RF United 17:50.15 18 23 Wieman, John Paul Above The Grade 17:51.87 24 Stalun, Jeffrey RF United 17:56.02 19 25 Tonkyn, Nolan unattached 18:00.65 26 DeVries, Matthew Pleasanton Heat 18:02.35 20 27 Speno, zach 16 Buffalo Chip 18:03.24 21 28 Heatherington, Donald RF United 18:13.29 22 29 Lerude, Griffin unattached 18:16.86 30 Baxter, Evan 16 Buffalo Chip 18:21.96 23 31 McKinney, Phelan 16 Buffalo Chip 18:23.75 24 32 Jones, Spencer 16 Asics Aggie 18:24.26 25 33 Hu, Tom 16 Mission Vall 18:34.64 34 Johnson, Nathanael unattached 18:41.56 35 Rossi, Nathan 16 Asics Aggie 18:41.79 26 36 Campos, David unattached 18:52.57 37 Gutierrez, Cory 16 Asics Aggie 18:58.55 27 38 Richards, Evan 16 Silver State 19:09.76 39 schoenfeld, Ryan unattached 19:11.25 40 Honjas, Cameron unattached 19:14.51 41 Espinoza, Abraham 16 Mission Vall 19:17.50 42 Aliff, Colton 16 Asics Aggie 19:19.17 43 Yee, Michael 16 Mission Vall 19:32.72 44 Soik, Joe 16 Asics Aggie 19:36.64 45 Ward, Joseph 16 Silver State 20:08.15 46 Dickson, Colyn RF United 20:25.86 28 47 Surovell, Elliot RF United 20:59.22 29 48 Soon, Brendan Team Analysis 21:19.07 49 Dieter, Garrett unattached 21:26.77 50 Schmidt, Edward 16 Buffalo Chip 22:39.91 30 51 Nehoran, Dave unattached 22:59.26 52 Harris, David unattached 24:22.94 53 Decker, Matthew 16 Roseville PA 28:57.30 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Asics Aggie Running Club 29 2 4 5 6 12 25 26 27 Total Time: 1:26:19.54 Average: 17:15.91 2 Pleasanton Heat 49 1 9 11 13 15 17 20 Total Time: 1:27:09.49 Average: 17:25.90 3 RF United 68 7 8 16 18 19 22 28 29 Total Time: 1:28:09.04 Average: 17:37.81 4 Buffalo Chips Running Clu 71 3 10 14 21 23 24 30 Total Time: 1:28:35.77 Average: 17:43.16
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 9 5k Run CC Young Women Young Women ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Devine, Theresa 16 Buffalo Chip 19:09.03 1 2 Smith, Kelsey 16 Buffalo Chip 19:33.86 2 3 Kirsch, Demerey unattached 19:34.62 4 Mowry, Michelle Buffalo Chips B 19:35.71 3 5 Mcfarren, Katherine 16 Buffalo Chip 19:51.80 4 6 Zavesky, Christine Buffalo Chips B 19:57.83 5 7 Rankin, Holly 16 Pacific Unit 20:02.69 8 Fisher, Rebecca Buffalo Chips B 20:05.43 6 9 Bowlus, Christine 16 Buffalo Chip 20:36.06 7 10 Scott, Hayley 16 Buffalo Chip 20:36.35 8 11 Lewis, Breanna 16 Buffalo Chip 20:36.66 9 12 Lozoya, Kristine 16 Buffalo Chip 20:37.02 10 13 Teaford, Hilary Buffalo Chips B 20:46.96 11 14 Brandt, Sarah 16 Pacific Unit 20:53.59 15 Preciado, Anna unattached 21:02.26 16 Howard, Sara 16 Asics Aggie 21:05.26 12 17 Webster, Ellie unattached 21:12.42 18 Barker, Abby RF United 21:27.74 19 May, Maureen Buffalo Chips B 22:07.23 13 20 Skalet, Jessica Buffalo Chips B 22:07.60 14 21 Hood, Alissa Buffalo Chips B 22:07.99 15 22 Hawkins, Samantha 16 Asics Aggie 23:14.34 16 23 Copley, Melissa 16 Asics Aggie 23:16.74 17 24 Rossi, Kayla 16 Asics Aggie 23:59.18 18 25 Hurwitt, Kaitlyn 16 Asics Aggie 24:30.54 19 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Buffalo Chips Running Clu 22 1 2 4 7 8 9 10 Total Time: 1:39:47.10 Average: 19:57.42 2 Buffalo Chips B 38 3 5 6 11 13 14 15 Total Time: 1:42:33.16 Average: 20:30.64 3 Asics Aggie Running Club 82 12 16 17 18 19 Total Time: 1:56:06.06 Average: 23:13.22
Pacific Association Championship Meet HY-TEK's Meet Manager Region16 Cross country - 11/29/2009 Reno, NV Last Completed Event Event 10 5k Run CC Young Men Young Men ======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= 1 Heck, Benjamin RF United 16:20.20 1 2 Hull, Geoffrey unattached 16:42.55 3 Akonlehadjeh, Amjed unattached 16:45.47 4 Young, Michael 16 Santa Cruz T 16:46.16 5 Dunagan, Cary 16 Asics Aggie 16:55.26 2 6 Shaffer, Forrest Santa Rosa Express 16:58.62 7 Cleveland, Tyler Umoja TC 17:09.93 8 Sjoerdsma, Dustin RF United 17:12.95 3 9 Broussard, Kieren 16 Full Stride 17:18.21 10 Lee, Nathaniel RF United 17:28.78 4 11 Mangan, Kevin RF United 17:40.45 5 12 Aguilar, Jonathan unattached 17:50.68 13 Kennedy, Ian 16 Asics Aggie 17:53.21 6 14 Uptain-Villa, Tobias 16 Asics Aggie 17:54.36 7 15 Vanderplas, Andrew Above The Grade 17:56.80 16 Owens, Alex RF United 18:00.13 8 17 Baltazar, Jose 16 Mission Vall 18:00.89 18 Moyle, Brent 16 Silver State 18:03.09 19 Dhaliwal, Kanwarpreet unattached 18:05.28 20 Foshay, Garrett Umoja TC 18:17.07 21 Liantono, Kevin 16 Silver Bulle 19:19.51 22 Enzenberger, Robert 16 Asics Aggie 19:39.54 9 23 Wang, Guangyuan 16 Silver State 20:54.65 24 Duncan, Curtis 16 Asics Aggie 21:49.11 10 25 Maechler, Luke 16 Asics Aggie 22:30.67 11 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 RF United 21 1 3 4 5 8 Total Time: 1:26:42.51 Average: 17:20.51 2 Asics Aggie Running Club 34 2 6 7 9 10 11 Total Time: 1:34:11.48 Average: 18:50.30
► 2009 Team’s Ultra Grand Prix Standings
2009 Team’s Ultra Grand Prix Standings
Through Quad Dipsea, 11/28/2009 8:00
Aloha! Congrats to all Western States runners and good luck to all Tahoe Rim Runners. Thank you for your support. Inquires, complains and suggestions can be directed to [email protected] Next Ultra GP event is Jedediah Smith 50K on 02/06/2010 9:00 MEN QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 118.00 Quicksilver RC of San Jose (284) 11 6 * (9.0) 16.0 12.0 17.0 33.0 (10.0)(10.0) 16.0 10.0 14.0 (9.0) 2, 115.00 Tamalpa Runners, Inc (100) 8 4 * 10.0 16.0 10.0 33.0 (9.0) 20.0 16.0 10.0 3, 91.00 Buffalo Chips RC (104) 6 4 14.0 29.0 18.0 12.0 8.0 10.0 4, 45.00 Pamakids (134) 4 2 10.0 11.0 16.0 8.0 5, 36.00 Bay Area Ultra Runners (149) 2 1 7.0 29.0 6, 26.00 PACIFIC STRIDERS (220) 1 1 26.0 7, 24.00 Golden West Athletics Club (325) 3 0 8.0 7.0 9.0 8, 23.00 New Balance Excelsior (113) 2 1 14.0 9.0 9, 9.00 West Valley Joggers and Striders (117) 1 0 9.0 MIXED QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 81.00 Buffalo Chips RC (104) 8 2 * 10.0 10.0 10.0 (9.0) 16.0 16.0 9.0 10.0 1, 81.00 Tamalpa Runners, Inc (100) 5 3 10.0 16.0 33.0 12.0 10.0 3, 57.00 Bay Area Ultra Runners (149) 4 3 9.0 14.0 20.0 14.0 4, 11.00 Golden West Athletics Club (325) 1 1 11.0 5, 10.00 New Balance Excelsior (113) 1 0 10.0 6, 8.00 Golden Valley Harriers (135) 1 0 8.0 WOMEN QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 119.00 Buffalo Chips RC (104) 7 5 10.0 16.0 16.0 33.0 18.0 16.0 10.0 2, 30.00 Tamalpa Runners, Inc (100) 2 1 20.0 10.0 Overall Total No. No. Plc, Points Name Evt 50+ 1, 291.00 Buffalo Chips RC (104) 13 6 2, 226.00 Tamalpa Runners, Inc (100) 8 4 3, 118.00 Quicksilver RC of San Jose (284) 11 6 4, 93.00 Bay Area Ultra Runners (149) 6 4 5, 45.00 Pamakids (134) 4 2 6, 35.00 Golden West Athletics Club (325) 4 1 7, 33.00 New Balance Excelsior (113) 3 1 8, 26.00 PACIFIC STRIDERS (220) 1 1 9, 9.00 West Valley Joggers and Striders (117) 1 0 10, 8.00 Golden Valley Harriers (135) 1 0
Points scored at Quad Dipsea, 11/28/2009 8:00 Difficulty Factor = 1.0 Plc, Pts Club Name Time ( Team ) MIXED Team : 1, 10 Tamalpa Runners, Inc (100) 16:44:56 ( GASCON-AMYX 5:28:28 CATTS 5:31:49 KRONE 5:44:39 ) : 2, 9 Bay Area Ultra Runners (149) 18:54:12 ( ROGERS 5:42:22 MARTIN 6:34:16 JONES 6:37:34 ) MEN Team : 1, 10 Tamalpa Runners, Inc (100) 13:45:28 ( BALLESTEROS 4:15:37 NACCO 4:40:28 TUKMAN 4:49:23 ) : 2, 9 Quicksilver RC of San Jose (284) 16:09:46 ( POMMIER 4:25:32 BLOM 5:31:48 BENKERT 6:12:26 ) WOMEN Team : 1, 10 Buffalo Chips RC (104) 21:54:05 ( SUYENAGA 6:45:42 CARBONI 7:27:58 VLACH 7:40:25 ) Team Entries (n>=3) at Quad Dipsea: + New Balance Excelsior (113) Jason P Reed M 5:03:25 + Empire Runners (143) Kenneth W Brown M 6:15:59 + Stevens Creek Striders (127) Bill R Dodson M 7:09:47 Christina A Brownson F 7:40:50 + Arete West (3) William Taylor M 7:20:55 + Bay Area Ultra Runners (149) Jeffery M Rogers M 5:42:22 Kyong Y Martin F 6:34:16 Jeff L Jones M 6:37:34 Steve Jaber M 8:10:20 + West Valley Joggers and Striders (117) Jonathan M Kimura M 4:23:59 Kat A Powell F 8:01:18 + Golden Valley Harriers (135) Bruce E LaBelle M 5:38:10 Ling Chu F 6:58:11 + Pamakids (134) Robert M Silva M 6:18:12 + Spartans Running Club (154) Jay Elkerton M 6:46:38 + Tamalpa Runners, Inc (100) Victor A Ballesteros M 4:15:37 2 2 0.00 30-39 99.36 Greg Nacco M 4:40:28 7 2 0.00 40-49 96.15 Jed Tukman M 4:49:23 9 5 0.00 30-39 94.87 Florencia Gascon-Amyx F 5:28:28 5 3 0.00 40-49 92.86 John G Catts M 5:31:49 26 3 0.00 50-59 83.97 Andrew J Krone M 5:44:39 35 13 0.00 30-39 78.21 Larissa A Polischuk F 5:55:57 7 4 0.00 30-39 89.29 Jonathan de St Paer M 6:07:56 60 18 0.00 30-39 62.18 John R Mintz M 6:18:29 71 32 0.00 40-49 55.13 Charles W Savage M 6:19:31 73 3 0.00 60-69 53.85 Hans P Schmid M 6:24:43 77 6 0.00 60-69 51.28 Carl Jacob M 7:17:31 121 27 0.00 50-59 23.08 Lynn D Schankliess F 7:19:18 39 17 0.00 40-49 32.14 Barry Spitz M 7:30:35 130 14 0.00 60-69 17.31 Walter Underhill M 7:54:55 138 16 0.00 60-69 12.18 + Quicksilver RC of San Jose (284) Jean D Pommier M 4:25:32 Keith Blom M 5:31:48 Andy Benkert M 6:12:26 + Buffalo Chips RC (104) Jean M Suyenaga F 6:45:42 Leslie E Carboni F 7:27:58 Diane S Vlach F 7:40:25 + PACIFIC STRIDERS (220) Christine Chapon F 5:56:03 Michael L Palmer M 6:45:20 * Number of Men = 156 * Number of Women = 56 * M0-29 = 12 * M30-39 = 33 * M40-49 = 51 * M50-59 = 38 * M60-69 = 20 * M70-79 = 2 * M80-99 = 0 * F0-29 = 5 * F30-39 = 16 * F40-49 = 20 * F50-59 = 14 * F60-69 = 1 * F70-79 = 0 * F80-99 = 0
► 2009 Men’s Ultra Grand Prix Standings
2009 Men’s Ultra Grand Prix Standings
Through Quad Dipsea, 11/28/2009 8:00
Aloha! Congrats to all Western States runners and good luck to all Tahoe Rim Runners. Thank you for your support. Inquires, complains and suggestions can be directed to [email protected] Next Ultra GP event is Jedediah Smith 50K on 02/06/2010 9:00 Open Men 29 and under QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 237.00 Chikara Omine 27 8 5 * 37.0 32.0 39.0 30.0 30.0 37.0 32.0 30.0 New Balance Excelsior pts dropped: JS50k 2, 211.40 Sean Lang 27 9 6 * 27.2 27.2 28.9 56.1 20.0 17.0 32.0 27.2 20.0 Quicksilver RC of San Jose pts dropped: AR50m SS50k 3, 71.00 Brett A Rivers 28 1 1 71.0 unattached 4, 46.20 Zachary Landman 22 1 1 46.2 unattached 5, 39.60 Nick White 27 1 1 39.6 Golden West Athletics Club 6, 22.40 Michael Bailey 54 1 1 22.4 Buffalo Chips RC 7, 20.00 Adrian Jue 27 1 0 20.0 Pamakids 7, 20.00 Jonathan M Kimura 29 1 0 20.0 West Valley Joggers and Striders 9, 17.00 Joseph Binder 25 1 0 17.0 unattached Senior Open Men 30-39 QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 439.90 Victor A Ballesteros 39 8 5 * 40.0 49.6 40.0 102.3 64.0 80.0 64.0 40.0 Tamalpa Runners, Inc pts dropped: QD50k 2, 313.70 Jason P Reed 30 10 6 * 24.0 64.0 40.0 30.4 52.7 19.0 31.0 38.4 38.0 49.6 New Balance Excelsior pts dropped: FT50m QD50k SK50k 3, 278.00 Grant D Carboni 39 7 4 31.0 79.2 24.0 49.6 49.6 25.6 19.0 Buffalo Chips RC 4, 218.00 Erik Skaden 37 4 3 132.0 132.0 62.0 24.0 unattached pts dropped: TR100 5, 208.20 Jed Tukman 38 5 2 31.0 31.0 79.2 48.0 19.0 Tamalpa Runners, Inc 6, 192.40 Scott H Dunlap 39 6 3 33.0 32.0 50.0 30.4 16.0 31.0 Bay Area Ultra Runners 7, 156.80 Klas Eklof 38 4 1 52.8 40.0 40.0 24.0 Tamalpa Runners, Inc 8, 144.00 Eduardo A Vazquez 36 3 1 40.0 64.0 40.0 Pamakids 9, 120.80 Brian D Miller 33 2 2 68.0 52.8 unattached 10, 113.70 Alan Abbs 39 3 1 62.7 40.0 11.0 unattached 11, 112.30 Christopher L Waters 30 2 2 49.6 62.7 Golden West Athletics Club 12, 104.20 Lance Hooper 39 5 2 40.8 16.0 22.4 9.0 16.0 Golden West Athletics Club 13, 102.30 Bob Shebest 35 1 1 102.3 Empire Runners 14, 102.00 Robert M Silva 38 4 2 14.0 24.0 25.6 38.4 Pamakids 15, 100.40 John A Burton 36 3 1 38.4 31.0 31.0 Quicksilver RC of San Jose 16, 77.80 Noe Castanon 39 4 2 22.4 11.0 30.4 14.0 Pamakids 17, 64.00 Dave Mackey 39 1 1 64.0 Tamalpa Runners, Inc 18, 55.00 Troy Howard 36 2 0 31.0 24.0 unattached 19, 50.40 William Taylor 33 2 1 12.0 38.4 Arete West 19, 50.40 Mark R Gilligan 38 2 1 38.4 12.0 unattached 21, 46.20 Rick A Massey 33 1 1 46.2 PACIFIC STRIDERS 22, 44.00 Jonathan De St Paer 36 2 1 16.0 28.0 Tamalpa Runners, Inc 23, 39.60 Kevin W Davis 38 1 1 39.6 Transports Adidas Racing Team 24, 36.30 John D Garvey 31 1 1 36.3 unattached 25, 32.00 Emmett D Rahl 38 2 1 24.0 8.0 Golden Valley Harriers 26, 31.00 Michael J Buchanan 48 1 0 31.0 unattached 27, 19.00 Andrew J Krone 31 1 0 19.0 Tamalpa Runners, Inc 28, 14.00 Richard A Blink 34 1 0 14.0 unattached 28, 14.00 Andrew T Anglemyer 30 1 0 14.0 unattached 30, 12.00 Jason M Jones 36 1 0 12.0 unattached 31, 10.00 Kenneth W Brown 40 1 0 10.0 Empire Runners Master Men 40-49 QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 390.80 Jean D Pommier 45 11 5 * 40.0 49.6 68.0 40.0 79.2 40.0 74.0 20.0 40.0 40.0 40.0 Quicksilver RC of San Jose pts dropped: QD50k OW50k JS50k MW100k 2, 370.00 Pierre-Yves Couteau 43 8 6 * 38.4 49.6 52.7 102.3 19.0 60.0 48.0 38.4 Quicksilver RC of San Jose pts dropped: AR50m 3, 307.00 Mark T Lantz 43 4 3 132.0 80.0 64.0 31.0 Buffalo Chips RC 4, 220.60 Charles H Blakeney 47 8 6 * 30.4 16.0 52.8 52.8 11.0 30.4 80.0 16.0 unattached pts dropped: FT50m TR100 5, 203.90 Karl K Hoagland Iii 44 4 3 25.6 102.3 62.0 14.0 Tamalpa Runners, Inc 6, 191.40 Robert Evans 43 3 2 142.0 30.4 19.0 unattached 7, 135.60 Gary Wang 41 6 4 17.6 39.6 16.0 38.4 16.0 8.0 Tamalpa Runners, Inc 8, 126.60 Andy Benkert 42 6 2 19.0 14.0 38.0 31.0 17.6 7.0 Quicksilver RC of San Jose 9, 112.00 Ron M Gutierrez 42 3 1 64.0 24.0 24.0 New Balance Excelsior 10, 106.90 John K Nichols 44 4 3 62.7 24.0 11.2 9.0 Buffalo Chips RC 11, 103.20 Jeffery M Rogers 48 2 1 24.0 79.2 Bay Area Ultra Runners 12, 102.70 Rick A Santos 45 2 1 40.0 62.7 unattached 13, 102.40 Ray Sanchez 42 2 2 64.0 38.4 Buffalo Chips RC 14, 100.40 Greg Nacco 49 4 1 31.0 31.0 22.4 16.0 Tamalpa Runners, Inc 15, 80.60 Mark M Tanaka 42 2 1 31.0 49.6 unattached 16, 80.00 James Barstad 45 7 3 11.2 16.0 10.0 16.0 12.8 0.0 14.0 Golden West Athletics Club 17, 78.00 John R Mintz 43 3 0 14.0 40.0 24.0 Tamalpa Runners, Inc 18, 69.20 Adam Blum 45 3 1 31.0 19.0 19.2 Quicksilver RC of San Jose 19, 68.60 John R Blue 45 3 1 25.6 12.0 31.0 Buffalo Chips RC 20, 56.60 Rajeev M Patel 49 4 2 8.0 8.0 31.0 9.6 unattached 21, 55.60 Mark R Murray 46 2 1 49.6 6.0 Buffalo Chips RC 22, 46.20 Gregory J Rosenberg 46 1 1 46.2 SF Marathon Training Program 23, 45.40 David W Dean 40 3 2 28.0 14.4 3.0 unattached 24, 45.10 Eric R Ellisen 48 2 2 23.1 22.0 PACIFIC STRIDERS 25, 44.60 Eddie Schmidt 45 2 1 25.6 19.0 Buffalo Chips RC 26, 39.00 Bob A Gilbert 46 4 0 12.0 16.0 0.0 11.0 Golden Valley Harriers 27, 38.20 Eric C Wilson 44 2 1 19.2 19.0 unattached 28, 36.30 Michael J Buchanan 48 1 1 36.3 unattached 29, 35.40 Kai Huang 41 4 2 12.0 9.6 9.0 4.8 unattached 30, 33.00 James M Scattini 46 1 1 33.0 Monterey Bay WNLR 31, 32.00 Charles J Hofacker 43 1 1 32.0 Buffalo Chips RC 32, 30.40 Kevin M Rumon 48 1 1 30.4 Tamalpa Runners, Inc 33, 29.70 Scott A Evans 40 1 1 29.7 unattached 34, 28.40 Lance Fong 49 2 1 14.4 14.0 unattached 35, 26.40 Paul M Taylor 40 1 1 26.4 West Valley Joggers and Striders 36, 24.00 Tim Souza 49 1 0 24.0 West Valley Joggers and Striders 36, 24.00 Peter A Hsia 49 1 0 24.0 New Balance Excelsior 38, 22.40 Timothy Fitzpatrick 48 1 1 22.4 Tamalpa Runners, Inc 39, 18.00 Todd K Mikolajczyk 46 1 1 18.0 Tamalpa Runners, Inc 40, 16.00 Kenneth W Brown 40 1 0 16.0 Empire Runners 41, 14.00 Jeffrey S Barbier 44 2 0 12.0 2.0 Buffalo Chips RC 41, 14.00 Baldwyn Y Chieh 40 1 0 14.0 unattached 43, 13.00 Tim J Ruffino 46 2 0 1.0 12.0 Golden West Athletics Club 44, 12.80 Greg N Lanctot 41 1 1 12.8 Quicksilver RC of San Jose 45, 11.00 Dan R Anderson 45 2 0 11.0 0.0 West Valley Joggers and Striders 45, 11.00 David B Bronstein 47 1 0 11.0 Tamalpa Runners, Inc 47, 10.00 David Leipsic 44 1 0 10.0 Tamalpa Runners, Inc 48, 8.00 Chris L Taylor 41 2 1 8.0 0.0 unattached 49, 6.40 Jose A Rodarte 45 2 1 6.4 0.0 Buffalo Chips RC 50, 5.00 Stephen M Itano 50 1 0 5.0 Tamalpa Runners, Inc 51, 4.00 Thomas Reiss 41 1 0 4.0 San Luis Distance Club 52, 3.20 Stephen C Payne 43 1 1 3.2 Nike Fleet Feet Racing Senior Men 50-59 QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 359.00 John G Catts 56 7 4 31.0 64.0 40.0 64.0 80.0 64.0 16.0 Tamalpa Runners, Inc 2, 340.00 Keith Blom 53 6 4 40.0 49.6 132.0 40.0 48.0 30.4 Quicksilver RC of San Jose 3, 322.20 Joseph K Swenson 54 6 3 40.0 40.0 132.0 80.0 19.2 11.0 Bay Area Ultra Runners 4, 246.00 Jay Elkerton 51 9 5 * 12.0 30.4 22.4 79.2 31.0 31.0 28.0 14.4 24.0 Spartans Running Club pts dropped: AR50m QD50k 5, 197.70 Tom Wroblewski 50 5 4 68.0 62.7 19.0 32.0 16.0 unattached 6, 195.30 Stephen M Itano 50 3 2 31.0 102.3 62.0 Tamalpa Runners, Inc 7, 164.40 Chuck Amital 51 4 2 31.0 38.4 64.0 31.0 Pamakids 8, 164.30 Jeff L Jones 55 6 3 16.0 25.6 14.0 62.7 24.0 22.0 Bay Area Ultra Runners 9, 118.60 Scott D Laberge 52 4 2 19.0 49.6 38.0 12.0 unattached 10, 115.60 Todd Hayes 58 3 1 50.0 25.6 40.0 West Valley Joggers and Striders 11, 102.30 Michael A Smith 51 1 1 102.3 West Valley Joggers and Striders 12, 100.00 Michael L Palmer 56 4 2 14.0 30.4 16.0 39.6 PACIFIC STRIDERS 13, 95.40 Stephen E Tjonpiangi 54 4 1 19.0 40.0 22.4 14.0 Golden West Athletics Club 14, 95.00 Cecil J Baumgartner 53 2 1 64.0 31.0 West Valley Joggers and Striders 15, 79.20 Mike Sweeney 54 1 1 79.2 Tamalpa Runners, Inc 16, 66.30 Ken Crouse 53 3 1 36.3 24.0 6.0 Buffalo Chips RC 17, 63.00 Carl Jacob 56 4 0 11.0 12.0 16.0 24.0 Tamalpa Runners, Inc 18, 61.00 Steve Jaber 58 3 0 10.0 11.0 40.0 Bay Area Ultra Runners 19, 54.40 Tony Jankowski 56 3 3 22.4 19.2 12.8 Bay Area Ultra Runners 20, 52.80 Stephen A Menebroker 54 1 1 52.8 Asics Aggie RC 21, 49.60 Michael Miller 52 1 1 49.6 unattached 22, 46.20 John T Neely 54 1 1 46.2 unattached 23, 40.00 Mark P Richtman 53 1 0 40.0 Tamalpa Runners, Inc 24, 38.40 John P Feeney 50 1 1 38.4 Buffalo Chips RC 24, 38.40 Michael Bailey 54 1 1 38.4 Buffalo Chips RC 26, 36.80 James C Yee 59 2 2 19.2 17.6 Buffalo Chips RC 27, 31.00 Jim T Howard 54 1 0 31.0 Tamalpa Runners, Inc 28, 25.60 Tommy R Baker 53 1 1 25.6 unattached 29, 24.00 Robert E Johnson Jr 54 1 1 24.0 unattached 29, 24.00 David A Ripp 57 1 0 24.0 Tamalpa Runners, Inc 29, 24.00 Gary W Campbell 54 1 0 24.0 unattached 29, 24.00 Kenneth E Gregorich 50 1 0 24.0 PACIFIC STRIDERS 29, 24.00 Bruce E Labelle 54 1 0 24.0 Golden Valley Harriers 34, 19.00 Douglas Croall 56 1 0 19.0 unattached 35, 17.60 James A Reikowsky 53 1 1 17.6 unattached 35, 17.60 David A Evans 50 1 1 17.6 Buffalo Chips RC 37, 10.00 William S Pequinot 52 1 0 10.0 Buffalo Chips RC 38, 9.00 Allan P Abrams 52 1 0 9.0 unattached 39, 8.00 Pip Smith 52 1 0 8.0 Golden West Athletics Club 40, 7.00 Tim Aregger 54 1 0 7.0 Tamalpa Runners, Inc Super Senior Men 60-69 QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 224.00 Jim Magill 63 7 6 32.0 34.0 66.0 20.0 32.0 40.0 27.2 Quicksilver RC of San Jose pts dropped: AR50m 2, 201.50 Charles W Savage 62 7 4 20.0 32.0 20.0 56.1 17.0 34.0 22.4 Tamalpa Runners, Inc 3, 112.00 Ernest K Takahashi 64 4 2 40.0 32.0 20.0 20.0 Buffalo Chips RC 4, 66.00 Thomas D Knight 60 1 1 66.0 West Valley Track Club Inc 5, 61.80 Ron H Peck 67 4 1 20.0 12.0 17.0 12.8 Buffalo Chips RC 6, 54.00 Wally G Hesseltine 66 3 0 17.0 20.0 17.0 Bay Area Ultra Runners 7, 44.20 Hans P Schmid 69 2 1 17.0 27.2 Tamalpa Runners, Inc 8, 44.00 Eric M Ianacone 62 3 1 14.0 16.0 14.0 Buffalo Chips RC 9, 36.20 Don C Wilkison 67 2 1 17.0 19.2 Golden West Athletics Club 10, 30.00 Frank A Bozanich 64 1 0 30.0 Tamalpa Runners, Inc 11, 26.00 Walter Underhill 62 2 0 12.0 14.0 Tamalpa Runners, Inc 12, 20.00 Wayne P Miles 63 1 0 20.0 unattached 13, 17.00 Dennis N Scott 60 1 0 17.0 Buffalo Chips RC 14, 14.00 Barry Spitz 61 1 0 14.0 Tamalpa Runners, Inc Veteran Men 70+ QD HK HK WT FT SNR SK TR WS OW SS QS QS MW RA RA RA AR WTC JS Total No. No. 50k 50m 50k 50k 50m 53m 50k 100m 100m 50k 50k 50k 50m 100k 100k 50m 50k 50m 50k 50k Plc, Points Name Age Evt 50+ * 1.0 1.6 1.0 1.0 1.6 1.7 1.0 3.3 3.3 1.0 1.0 1.0 1.6 2.0 2.0 1.6 1.0 1.6 1.0 1.0 1, 162.75 Bill R Dodson 74 10 5 * 15.0 24.0 24.0 25.5 15.0 24.0 18.8 24.0 15.0 22.5 Stevens Creek Striders pts dropped: WTC50k SK50k QD50k 2, 60.90 Ralph Hirt 71 3 2 22.5 19.2 19.2 Bay Area Ultra Runners Bonus Points Awarded: Chikara Omine 10.00 Jedediah Smith 50K Bill R Dodson 7.50 Jedediah Smith 50K Scott H Dunlap 10.00 RuthAnderson 50K Todd Hayes 10.00 RuthAnderson 50K Bill R Dodson 3.75 RuthAnderson 50K Chikara Omine 5.00 Quick Silver 50M Jean D Pommier 10.00 Quick Silver 50M Chikara Omine 10.00 Silver State 50K Pierre-Yves Couteau 20.00 Silver State 50K Frank A Bozanich 10.00 Silver State 50K Ralph Hirt 7.50 Silver State 50K Brett A Rivers 5.00 Tahoe Rim 100m Robert Evans 10.00 Tahoe Rim 100m Chikara Omine 10.00 Skyline 50k Chikara Omine 5.00 Sierra Nevada Endurance Run Chikara Omine 5.00 Helen Klein 50m The following people will move (or has moved) into a new age group this year. You will be scored you in the next age group when you enter the next age group unless you notify me to continue to score you in the current age group. Jonathan M Kimura 29 West Valley Joggers and Striders Victor A Ballesteros 39 Tamalpa Runners, Inc Lance Hooper 39 Golden West Athletics Club Noe Castanon 39 Pamakids Dave Mackey 39 Tamalpa Runners, Inc Greg Nacco 49 Tamalpa Runners, Inc Rajeev M Patel 49 unattached Lance Fong 49 unattached Tim Souza 49 West Valley Joggers and Striders Peter A Hsia 49 New Balance Excelsior Todd Hayes 58 West Valley Joggers and Striders Michael Miller 52 unattached James C Yee 59 Buffalo Chips RC David A Evans 50 Buffalo Chips RC Hans P Schmid 69 Tamalpa Runners, Inc
Points scored at Quad Dipsea, 11/28/2009 8:00 Difficulty Factor = 1.0 Bonus Factor = 0.50 Plc, Pts (Bonus) Name Age Time USATF# Club Open Men 29 and under : 1, 20.0 Jonathan M Kimura 29 04:23:59 M20 1910727538 West Valley Joggers and Striders Senior Open Men 30-39 : 1, 40.0 Victor A Ballesteros 39 04:15:37 M30 1913205938 Tamalpa Runners, Inc : 2, 31.0 Jed Tukman 38 04:49:23 M30 1913297638 Tamalpa Runners, Inc : 3, 24.0 Jason P Reed 30 05:03:25 M30 1912376938 New Balance Excelsior : 4, 19.0 Andrew J Krone 31 05:44:39 M30 1911035238 Tamalpa Runners, Inc : 5, 16.0 Jonathan de St Paer 36 06:07:56 M30 1910917238 Tamalpa Runners, Inc : 6, 14.0 Robert M Silva 38 06:18:12 M30 1911351338 Pamakids : 7, 12.0 William Taylor 33 07:20:55 M30 1910972738 Arete West Master Men 40-49 : 1, 40.0 Jean D Pommier 45 04:25:32 M40 1911214338 Quicksilver RC of San Jose : 2, 31.0 Greg Nacco 49 04:40:28 M40 1910235938 Tamalpa Runners, Inc : 3, 24.0 Jeffery M Rogers 48 05:42:22 M40 1911874438 Bay Area Ultra Runners : 4, 19.0 Andy Benkert 42 06:12:26 M40 1912650738 Quicksilver RC of San Jose : 5, 16.0 Kenneth W Brown 40 06:15:59 M40 1910178138 Empire Runners : 6, 14.0 John R Mintz 43 06:18:29 M40 1911709238 Tamalpa Runners, Inc : 7, 12.0 Kai Huang 41 06:44:07 M40 1910688938 unattached Senior Men 50-59 : 1, 40.0 Keith Blom 53 05:31:48 M50 1913510238 Quicksilver RC of San Jose : 2, 31.0 John G Catts 56 05:31:49 M50 1912710938 Tamalpa Runners, Inc : 3, 24.0 Bruce E LaBelle 54 05:38:10 M50 1910121138 Golden Valley Harriers : 4, 19.0 Scott D LaBerge 52 05:53:37 M50 1912230838 unattached : 5, 16.0 Jeff L Jones 55 06:37:34 M50 1911910638 Bay Area Ultra Runners : 6, 14.0 Michael L Palmer 56 06:45:20 M50 1915400438 PACIFIC STRIDERS : 7, 12.0 Jay Elkerton 51 06:46:38 M50 1911676338 Spartans Running Club : 8, 11.0 Carl Jacob 56 07:17:31 M50 1913573038 Tamalpa Runners, Inc : 9, 10.0 Steve Jaber 58 08:10:20 M50 1910192238 Bay Area Ultra Runners Super Senior Men 60-69 : 1, 20.0 Charles W Savage 62 06:19:31 M60 1910562638 Tamalpa Runners, Inc : 2, 17.0 Hans P Schmid 69 06:24:43 M60 1910374638 Tamalpa Runners, Inc : 3, 14.0 Barry Spitz 61 07:30:35 M60 1911222638 Tamalpa Runners, Inc : 4, 12.0 Walter Underhill 62 07:54:55 M60 1910563438 Tamalpa Runners, Inc Veteran Men 70+ : 1, 15.0 Bill R Dodson 74 07:09:47 M70 1911333138 Stevens Creek Striders
► 2009 Santa Rosa Express Youth Cross Country Meet
Santa Rosa Express Youth Cross Country MeetSpring Lake, Santa Rosa, CA – November 22, 2009 |
|||||||
Distance | FirstName | LastName | Team | Time | Place | Grade | |
2,000 Meters Sub-Bantam Girls | |||||||
Kate | Bowen | Santa Rosa Express | 9:48 | 1 | 401 | ||
Elizabeth | Vastano | Palo Alto Lightning | 11:47 | 2 | 401 | ||
Maya | Barragan | Buffalo Chips | 12:30 | 3 | 401 | ||
3,000 Meters Bantam Girls | |||||||
Julia | Bounds | Pleasanton Heat | 12:08 | 1 | 402 | ||
Marielle | Friedman | Santa Cruz Track Club | 13:19 | 2 | 402 | ||
Jaxin | Woodward | Full Stride Track Club | 13:20 | 3 | 402 | ||
Rylee | Bowen | Santa Rosa Express | 13:25 | 4 | 402 | ||
Ailey | Leduff | American Canyon Striders | 14:03 | 5 | 402 | ||
Erin | Cummins | Roseville Express | 14:13 | 6 | 402 | ||
Skyler | Haataja | Palo Alto Lightning | 14:15 | 7 | 402 | ||
Elezabeth | Meehan | Unattached | 14:22 | 8 | 402 | ||
Claudia | Denove | Palo Alto Lightning | 14:31 | 9 | 402 | ||
Emma | Meehan | Unattached | 14:39 | 10 | 402 | ||
Sarah | Stoner-Nicolosi | Santa Cruz Track Club | 15:01 | 11 | 402 | ||
Salma | Ewing | Santa Rosa Express | 15:25 | 12 | 402 | ||
Emily | Perez | Castro Valley Track Club | 15:47 | 13 | 402 | ||
Sarah | Naranjo | Santa Cruz Track Club | 16:08 | 14 | 402 | ||
Annaka | Barragan | Buffalo Chips | 16:36 | 15 | 402 | ||
Vera | Ewing | Santa Rosa Express | 16:45 | 16 | 402 | ||
Kendra | Simpson | Santa Rosa Express | 16:55 | 17 | 402 | ||
Rachel | Guararie | Pleasanton Heat | 17:07 | 18 | 402 | ||
Catherine | Rauch | Santa Rosa Express | 17:42 | 19 | 402 | ||
McKenna | Weitzel | Roseville Express | 19:04 | 20 | 402 | ||
Sophie | Haugen | Santa Rosa Express | 19:23 | 21 | 402 | ||
3, 000 Meters Midget Girls | |||||||
Nina | Besselo | Castro Valley Track Club | 12:34 | 1 | 403 | ||
Priscella | Lee | Umoja | 12:58 | 2 | 403 | ||
Franny | Kiles | Onalysis | 13:08 | 3 | 403 | ||
Chase | Worthen | Roseville Express | 13:18 | 4 | 403 | ||
Katie | Fraticelli | Pleasanton Heat | 13:40 | 5 | 403 | ||
Kaylie | Gunderson | Santa Rosa Express | 13:42 | 6 | 403 | ||
Delaney | White | Santa Rosa Express | 13:51 | 7 | 403 | ||
Hannah | Vernot | Pleasanton Heat | 14:05 | 8 | 403 | ||
Xinni | Chai | Los Gatos Track Club | 14:06 | 9 | 403 | ||
Megan | Moore | Santa Rosa Express | 14:27 | 10 | 403 | ||
Kerry | Norton | Unattached | 14:35 | 11 | 403 | ||
Erica | Esparza | Umoja | 14:46 | 12 | 403 | ||
Cassandra | Barragan | Buffalo Chips | 15:01 | 13 | 403 | ||
Alexandria | Geremew | Pleasanton Heat | 15:33 | 14 | 403 | ||
Anthogone | Pirratano | Umoja | 16:05 | 15 | 403 | ||
Gina | Audiss | Santa Rosa Express | 16:07 | 16 | 403 | ||
Kimble | Minor | Hilltop Speed | 16:08 | 17 | 403 | ||
Vida | Stamey | Santa Rosa Express | 16:41 | 18 | 403 | ||
Monique | White | Hilltop Speed | 19:51 | 19 | 403 | ||
Sasha | Sinclaire Scott | Hilltop Speed | 21:01 | 20 | 403 | ||
4,000 Meters Youth Girls | |||||||
Danielle | Nivinski | Roseville Express | 14:56 | 1 | 404 | ||
Selena | Friedman | Santa Cruz Track Club | 15:15 | 2 | 404 | ||
Monique | Esparza | Umoja | 16:04 | 3 | 404 | ||
Candy | Janachowski | Marin Waves Track & Field | 16:28 | 4 | 404 | ||
Bridget | Gottlieb | Unattached | 16:30 | 5 | 404 | ||
Sara K. | Davis | Unattached | 17:01 | 6 | 404 | ||
Emma | Dreymann | Palo Alto Lightning | 17:16 | 7 | 404 | ||
Kylie | Joerger | Roseville Express | 17:20 | 8 | 404 | ||
Sarah | Withers | Santa Rosa Express | 18:33 | 9 | 404 | ||
Marcella | Jacquemain | Asics Aggie | 20:16 | 10 | 404 | ||
Imara | Seale | Hilltop Speed | 21:00 | 11 | 404 | ||
5,000 Meters Intermedite Girls | |||||||
Katie | Alioto | Unattached | 20:49 | 1 | 405 | ||
Linsey | Ploshay | Los Gatos Track Club | 21:03 | 2 | 405 | ||
2,000 Sub-Bantam Boys | |||||||
Nick | Clay | Roseville Express | 9:25 | 1 | 401 | ||
Gabrial | Gomez | L.S.I. Sprint | 9:59 | 2 | 401 | ||
Kurtis | Lee | Umoja | 10:06 | 3 | 401 | ||
Dasch | Ainer | Castro Valley Track Club | 10:39 | 4 | 401 | ||
Julian | Booker | Santa Rosa Express | 10:43 | 5 | 401 | ||
Obadiah | Donaghy | Santa Rosa Express | 11:56 | 6 | 401 | ||
3,000 Meters Bantam Boys | |||||||
Tim | Falls | Pleasanton Heat | 11:50 | 1 | 402 | ||
Kent | Slaney | Palo Alto Lightning | 11:58 | 2 | 402 | ||
Gavin | Hill | Castro Valley Track Club | 12:04 | 3 | 402 | ||
Sampson | Reynolds | Pleasanton Heat | 12:09 | 4 | 402 | ||
Derek | Vrendenburgh | Roseville Express | 12:25 | 5 | 402 | ||
Miles | Worthen | Roseville Express | 12:59 | 6 | 402 | ||
Noah | Seto | Pleasanton Heat | 13:10 | 7 | 402 | ||
Zachary | Martinez | Marin Waves Track & Field | 13:51 | 8 | 402 | ||
Daniel | Blake | Los Gatos Track Club | 13:58 | 9 | 402 | ||
Jackson | Halderman | Santa Cruz Track Club | 13:59 | 10 | 402 | ||
Ben | Dahlgren | Pleasanton Heat | 14:11 | 11 | 402 | ||
Gregor | Dairaghi | Palo Alto Lightning | 14:36 | 12 | 402 | ||
George | Yoshinaga | Unattached | 14:38 | 13 | 402 | ||
Leo | Jordan Ainer | Castro Valley Track Club | 14:39 | 14 | 402 | ||
Joey | Fraticelli | Pleasanton Heat | 15:02 | 15 | 402 | ||
Autin | Mellick | Roseville Express | 15:36 | 16 | 402 | ||
Roy | Nehoran | Unattached | 16:46 | 17 | 402 | ||
3,000 Meters Midget Boys | |||||||
Logan | Taggart | Roseville Express | 11:47 | 1 | 403 | ||
Jake | LaVine | Santa Rosa Express | 11:49 | 2 | 403 | ||
Spencer | Lachman | Roseville Express | 11:57 | 3 | 403 | ||
Liam | Galbraith | Santa Rosa Express | 12:32 | 4 | 403 | ||
Owen | Weitzel | Roseville Express | 12:35 | 5 | 403 | ||
Cole | Miller | Marin Waves Track & Field | 12:59 | 6 | 403 | ||
Dennis | Mandudzo | Palo Alto Lightning | 13:02 | 7 | 403 | ||
Ryan | Mays | Pleasanton Heat | 13:16 | 8 | 403 | ||
Christopher | Hitchcock | Castro Valley Track Club | 13:17 | 9 | 403 | ||
Dylan | Edelson | Pleasanton Heat | 13:29 | 10 | 403 | ||
Andrew | Mellick | Roseville Express | 13:29 | 11 | 403 | ||
Justin | Fang | Palo Alto Lightning | 13:59 | 12 | 403 | ||
Jermaine | Ellis | Hilltop Speed | 14:06 | 13 | 403 | ||
Justin | Plott | Santa Rosa Express | 14:57 | 14 | 403 | ||
Jared | Kozak | Pleasanton Heat | 15:13 | 15 | 403 | ||
Nicholas | Rauch | Santa Rosa Express | 15:28 | 16 | 403 | ||
Ben | Gurarie | Pleasanton Heat | 15:33 | 17 | 403 | ||
Greg | Poteracke | Santa Rosa Express | 15:42 | 18 | 403 | ||
Effie | Nehoran | Unattached | 15:43 | 19 | 403 | ||
Jeremy | Mayhew | American Canyon Striders | 16:07 | 20 | 403 | ||
Kyle | Minor | Hilltop Speed | 19:59 | 21 | 403 | ||
4,000 Meters Youth Boys | |||||||
Bradford | Avilla | Pleasanton Heat | 12:45 | 1 | 404 | ||
Gabriel | Arias Sheridan | Pleasanton Heat | 12:45 | 2 | 404 | ||
Tristyn | Martin | Roseville Express | 13:27 | 3 | 404 | ||
James | Kinney | Marin Waves Track & Field | 13:35 | 4 | 404 | ||
Nielson | Powless | Roseville Express | 13:41 | 5 | 404 | ||
Simon | Novich | Pamakid Runners | 14:01 | 6 | 404 | ||
Paul | Zeiss | Roseville Express | 14:04 | 7 | 404 | ||
Julia | Maxwell | Tampala Runners | 14:05 | 8 | 404 | ||
Frederick J | Huxham | Tampala Runners | 14:11 | 9 | 404 | ||
Harley | Norton | Asics Aggie | 14:21 | 10 | 404 | ||
Reed | Horton | Unattached | 14:40 | 11 | 404 | ||
Kai | Seale | Hilltop Speed | 14:45 | 12 | 404 | ||
Steven | Cummins | Roseville Express | 15:04 | 13 | 404 | ||
Austin | Taggart | Roseville Express | 15:45 | 14 | 404 | ||
Johan | Brouwer | Unattached | 16:08 | 15 | 404 | ||
Caleb | Olivarez | Castro Valley Track Club | 16:17 | 16 | 404 | ||
Carlos | Booker | Santa Rosa Express | 16:17 | 17 | 404 | ||
Barry | Nehoran | Unattached | 17:14 | 18 | 404 | ||
Byron | Mayhew | American Canyon Striders | 17:16 | 19 | 404 | ||
Ryland | Stamey | Santa Rosa Express | 19:36 | 20 | 404 | ||
5,000 Meters Intermediate Boys | |||||||
Dave | Nehoran | Unattached | 20:56 | 1 | 405 | ||
5,000 Meters Young Men | |||||||
Kieren | Broussard | Full Stride Track Club | 16:58 | 1 | 406 |